У просторијама соколачке Народне библиотеке синоћ је одржана промоција романа “Сербица Рамонда” паљанског књижевника Недељка Жугића и Прве интернет телевизије „Људи говоре“.

Била је то прилика  да се  представи  четрдесетогодишње  Жугићево  књижевно стваралаштво,  присутни  подсјете на оно што је овај пјесник, ромасијер, издавач, новинар, оснивач и продуцент Прве  интернет телевизије  „Људи говоре“  са пером у руци урадио  у минуле четири деценије .

О томе је надахнуто бесједила директорица Народне библиотеке Сњежана Солдар – Маџгаљ.

– Језик и израз Жугићевог дјела је оригиналан и умјетнички жив јер он стваралачки страсно илуструје  идеје и мисли које се гомилају у његовом  бунтовничком  и немирном духу. Његово  дјело је тематски резноврсно.  У мрачним ратним и послијератним временима, проналази  мотива  за сликање  политичких и друштвених прилика на нашим просторима, а своје јунаке и њихове унутрашње животе боји топлином  и искреним саосјећањем. Његова књижевност је отворена борба против друштвених неправди, моралних нискости и посрнулости  појединца,  а самим тим и цјелокупног друштва.

С друге стране, љубавна лирика  Недељка Жугића је емотивно раскошна, дубоко мисаона, дучићевски апстрактна и  спиритуална;  то је лирика писана “језиком душе” у  којој је снажно изражена  моћ психолошке  интроспекције – рекла је у   уводном дијелу промоције Сњежана Солдар- Маџгаљ.

knjigazugic28122016_2

О роману “Сербица Рамонда” говорио је књижевник из Власенице Аћим Тодоровић,  који је, између осталог, рекао да је  Недељко Жугић неисцрпном снагом и великим  ентузијазмом успијевао, како у епској пјесми  остаде  забиљежено, “стићи и утећи и на страшном мјесту постојати”.

– И  тако, на тај начин, многима  се замјерио слободом свога говора али и понашањем  језика који није никако хтио да се укалупи у немушт ћутања. На помен имена Недељка Жугића,  ствара се често слика  неукротивог, непоткупљивог и котраверзног човјека,  за кога  не знате  на који ће начин  одреаговати. То је само привид за оне који неће, не могу и не желе  да удју у  саму бит Недељковог незаробљеног  ума, за оне који желе ћутањем  да прикрију  своје злонамјерне спреге  са нечистим силама и прљавим работама.  У роману “Сербица Рамонда” Недељко даје објашњење своје  продуховљене  личности  и самој спознаји овоземаљског свијета. Он каже: “ Мајка  ме је рађала два дана. Душу је родила на Богојављење, а тијело на Јовањдан. Рођен сам са кошуљицом коју је мајка омотала оком лијеве руке, желећи да дијете буде  срећно и храбро. Таква дјеца су, према народном врјеровању, видиоци душе”.

Недељко  је често умио у дјелима које је написао да буде храбар, и превише храбар, али не само у објављеним књигама својим,  већ  и у стварности живота, па је моћницима олако  постајао мета због своје олујне  гласности којом је ломио њихова крила. Његова продуховљеност и спознаја  социолошко-психолошких профила није  дозволила  испирање  памети, како он рече – “ грудвање  мозговима”, алудирајући  на људе  који одлучују  о много чему на простору резервата  и територије  на  којим живи. Он је калуђер књижевности, али  и човјек  немирног духа који  граби крупним корацима  ка новим искушењима. Његова нова  књига, седма по реду,  “Сербица Рамонда”,  показатељ је богатог књижевног стваралаштва које је Жугић,  попут неуморног ратара,  насабирао  у долини златног класја, на дубоким  браздама  свога пространог  животног списатељства – рекао је Тодоровић,  додавши и оно што  читалац  мора да зна о самом наслову  романа.

Наслов романа је  атрактивна  непознаница за многе, али  пажљиво и са посебношћу интиме  унутрашњег  универзума одабран. “Сербица Рамонда” је  веома ријетка  биљка неприступачних  планинских станишта, висине  петнаестак  центиметара, љубичасто – плишаних лати,  са ореолом златне боје  око круничне основе.  Издваја се од осталих биљака, јер када се  осуши,  ако се  залије водом,  може да оживи.   Недељко Жугић  социолошко-психолошко – филозофском метафором улази у стварање  свог романа, као  рефлексно мисаону супстанцу, фабулу поистовјећује са насловом дјела. “Сербица Рамонда”, цвијет који се регенерише,  успијева и када умре  да преживи, који не умире, из коријена   забокори, остане вјечан, као љубав из које  увијек  се нешто рађа и расте. Која  сличност и симболика –  нагласио је Тодоровић.

knjigazugic28122016_3

На промоцији је  говорио и аутор поменутог романа,  подсјетивши на оно што је  дао књижевности Републике Српске, ал и у другим областима. Посебно је, како рече, поносан на  Информативно-стручни часопис “Шуме” у ЈПШ “Шуме Републике Српске”, чији  је  био главни и одговорни уредник, затим на  рад у  гласилима  “Српско слово”, “Српски војник” и “Глас  истока,   на  издавачке подухвате  у Књижевном  фонду “Свети Сава”, кућу  која је објавила  76 књига, на Прву интернет телевизију “Људи говоре”, која постоји пуних 17 година  и наравно- на  својих 17 књига.

Занимљиво је  истргнути и  дијелове из оног што су о Недељку Жугићу и његовом стваралаштву  написали људи разних профила.

Јасмина Јанковић, књижевница из Београда: “Хајдук у рату, ратник у књижевности, писац, мултимедијални умјетник, ентузијаста, човјек  који из широког поља  социјалних задеса и сфера  налази језгра умјетничког  стварања, приказа и порука”.

Радослав Самарџија, књижевник: “Недељко Жугић,  кад уђе у бразду, не скреће нити попушта; вјеран првенствено себи ( а слободан сам рећи – имплицитно и своме национу и Створитељу)  испуњава своју овоземаљску, а истовремено и небеску мисију.

Жугићева поетика је у бити опомињућа, без пежоративног призвука “ангажована”, лишена већ превазиђене патетике  и класичних импресионистичких акварела”.

Недељко Зеленовић, књижевник и књижевни критичар: “Често несхваћен, јер иде испред свог времена као “лишњиј человјек” грандиозне руске књижевности,   коме се може, као свакој грешној људској индивидуи понешто замјерити, али му се не може спочитати  да у својим књижевним,  истраживачким и другим интелектуалним дјелима није призивао на јединство, људскост и праштање  свесрпског рода”.

Деса Лозо, сликарка, Канада: “Да ти кажем  да се још увијек  са радошћу сјећам нашег сусрета у школи и твог предивног коментара: да си видио у мојим очима  љубав коју носим за моју дјецу. Вјечно сам ти захвална”.

Недељко Жугић је написао пет романа, девет збирки поезије и двије драме ; писао је приповијетке, трактате и филмске сценарије. Добитник је бројних награда, међу којима  “Слово Горчина,  награде Књижевне  заједнице “Јован Дучић” за најбољу пјесму у 2012. години,  Повеље “Видовданских пјесничких сусрета за рукописну збирку  пјесама “Збогом Сарајево”, Повеље Књижевног фонда “Свети Сава” и других  награда.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име