Као одговоран човјек и начелник у служби грађана, желим да вам овим путем одговорим на питања која су у име дијела грађана наше општине поставили моји политички противници на својим интернет страницама.

Сматрам да сви становници наше општине имају право и прилику да бирају и да буду бирани како на локалним тако и на општим изборима. То су демократске тековине које су на нашим просторима заживјеле захваљујући политичкој борби Српске демократске странке.

18. О раду руководства општине Соколац, на челу са господином Милованом Бјелицом, најбоље говори однос према студентима, будућим члановима академске заједнице, од којих зависи наша будућност!!

Иако је под ставком „помоћ ученицима, студентима и појединцима у области науке и културе“, буџетом Општине предвиђено 40 хиљада КМ, господин Милован Бјелица, у последње двије године, студентима није уплатио ни једну марку стипендије!!

Данашње питање гласи:

Зашто студентима не исплаћујете стипендије и гдје је завршио буџетом предвиђен новац за помоћ наведеним категоријама?

Стипендије су од како сам дошао на чело општине Соколац исплаћиване свим студентима, без обзира на просјек или годину студија. Нису били велики износи, уклапали смо се у финансијске могућности првенствено водећи рачуна да стипендије добију сви.

Исплате студентских стипендија за период 2012-2020. година

Као што се из табеле види, износи из буџета за стипендије варирају, зависили су од потреба, али и могућности. Средства у буџетима за ову намјену смо повећавали и смањивали у протеклих осам година. Током претходне године нисмо исплаћивали стипендије јер су због пандемије предавања углавном била преко интернета, а ми смо морали преусмјерити новац за друге намјене како би одговорили на изазове пандемије. Морам да укажем на то да наши студенти осим права на општинске могу конкурисати и за градске стипендије.

Поред стипендирања студената, ми смо вођени жељом да помогнемо и ријешимо бар дио проблема са којима се суочавају млади људи који заврше факултете, гдје при покушајима запослења, бивају одбијени због мањка искуства или јер немају приправнички и стручни испит, покренули пројекат за свршене студенте како би стекли прва искуства и могли да полажу стручни испит.

Кроз тај програм од 2012. године до данашњег дана прошло је 250 дипломаца. Током прва два мандата иплаћиване су мјесечне накнаде за рад у износу од 200 КМ. Касније због смањеног прилива средстава плаћани су само доприноси у складу са уговорима. Свима је плаћено полагање стручног испита. Тренутно овакве уговоре има осамнаест студената, неки завршавају ове, а неки сљедеће године и тиме ће стећи почетно радно искуство, увјерење о стручним испитима те ће бити конкурентнији на тржишту рада.

То је однос према академским грађанима који је исправан, људски, бар по мом схватању међуљудских односа.

Или је можда исправно узимати новац за запослење, као неки, који за приправнички рекетирају и уцјењују младе људе и њихове родитеље, а на радним мјестима врше мобинг и сексуално унземиравају.

Но тиме ће, надам се, да се баве истражни органи.

Оно што је до мене као начелника општине Соколац и до администрације којом руководим радићемо одговорно уважавајући различите интересе и потребе свих становника, а студенти су и те како важан дио наше заједнице.

Вежно је да напоменем и да се захвалим свим јавним предузећима, установама и организацијама са подручја наше општине, као и једном приватном предузећу, који су учествовали и који учествују у овом програму.

Од сљедеће школске године планирано је да се стипендије исплаћују за дефитицарна занимања и за студенте који имају просјек 8,5 и више, како би најбоље мотивисали да остану на овим просторима на радост својих родитеља и читаве општине Соколац. Утврдићемо јасне креитеријуме за додјелу и повећати износе стипендија. Наравно о свему ћемо благовремено обавјестити студенте да би конкурисали и остварили своја права.