Премда се о важности правилне исхране зна и говори много, у неким ситуацијама ипак посежемо за фармаколошким додацима, а то се нарочито види када су у питању суплементи за подизање имунитета.
За правилно функционисање имуног система пре свега је потребно обезбедити довољно енергије и нутритивних материја да не би дошло до његовог урушавања. Овде се не говори о једном нутријенту или намирници за подизање имунитета него о широкој лепези.
Пет боја дневно, важно је!
Воће и поврће је богато витаминима, минералима и хемијским компонентама које су познате као фитохемикалије а које се уз помоћ цревне флоре претварају у активне састојке који учествују у борби против упалних процеса. Боја у биљци је одређена фитохемикалијама које се у њој налазе а неке од њих имају позитиван ефекат на имуни систем. Широка палета биљних намирница јарких боја обезбеђује и широку лепезу фитохемикалија коју уносимо у организам.
Имајте на уму да не постоји само једна намирница или материја која јача имунитет то је комбинација различитих врста воћа и поврћа. Из тог разлога поведите рачуна да у току дана унесете пет различитих боја. Иако је најбоље бирати намирнице најприближније свом изворном облику, па тако када год је то могуће бирати свеже воће и поврће, зими то може бити отежано. С тим у вези не постоји разлог зашто не бисте бирали нешто од замрзнутог или конзервираног воћа и поврћа, све док водите рачуна да оно не садржи додати шећер.
Чувајте своја црева!
Истраживања указују на везу између цревне флоре и функције имуног система. Што је већа разноликост намирница биљног порекла у исхрани, равнотежа бактерија у цревима је боља. Оптимално је у току недеље појести 30 раличитих намирница биљног порекла, као што су воће, поврће, орашасто воће, семенке и зачинско биље.
Поврће је врста пребиотика, јер садржи влакна која хране постојеће бактерије у цревима и тиме подстичу развој микро флоре. Производи од интегралног брашна, интегрални пиринач и махунарке такође садрже пребиотике па треба да буду део свакодневне исхране.
Пробиотски производи подстичу раст бактерија у цревима и ту убрајамо јогурт, сир (који није у вишеструко процесуиран) и ферментисане производе (укисељено поврће, кефир).
Важно је ограничити унос вишеструко прерађених производа, шећера, заслађивача и адитива јер они умањују разноликост бактерија у цревима.
Храна или суплементи?
Кроз правилну и разноврсну исхрану сасвим је могуће унети довољан број хранљивих материја за јак имунитет. Њихова апсорпција из хране је потпунија него из суплемената, док фитохемикалија које се природно налазе у намирницама, нема у суплементима. Коришћење суплемената се сматра оправданим када је избор намирница ограничен или се особа осећа лоше.
Највећи број домаћинстава, као потпору јаког имунитета, користи суплементе витамина Ц. Премда изузетно важан за правилно функционисање имунитета, мали број људи има мањак витамина Ц.
Хранљиве материје за јак имунитет:
Витамин А подстиче Т ћелије (врста белих крвних ћелија које откривају нападача). Наш организам претвара бета каротен (провитамин) из жутог, црвеног и зеленог (лиснатог) поврћа, шаргарепе, слатког кромпира, црвених паприка и жутог воћа у витамин А. Џигерица, пуно масно млеко и сир садрже ретинол или витамин А.
Витамин Б6, Б12, фолати и цинк потпомажу производњу имуних ћелија.
Месо перади, риба, јаја и банана садрже витамин Б6.
Месо, лосос, бакалар, млеко, сир и јаја садрже Б12.
Зелено поврће, махунарке, орашасто воће и семенке садрже фолате.
Бразилски орах, риба, месо и јаја садрже селенијум.
Цинк се налази у месу, морским плодовима, млечним производима, хлебу и пшеничним клицама.
Гвожђе потпомаже здравље имуних ћелија. Најбоља апсорпција гвожђа је из црвеног меса и рибе, док се гвожђе у намирница биљног порекла налази у целом зрну житарица, орашастом воћу, махунаркама и сувом воћу.
Низак ниво витамина Д је повезано са слабијим имуним одговором. Наша кожа уз помоћ сунца производи витамин Д. Када је излагање сунцу ограничено препоручује се узимање суплемента витамин Д.