У задње вријеме примјећујете да се ваш круг пријатеља почео смањивати? То уствари и не мора бити тако лоше, већ само знак да остају она добра и квалитетна, а одлазе површна пријатељства, пише 24сата.

Психолози су открили разлоге због којих се многима круг пријатеља смањује током пандемије.

1. Немате емоционалну пропусност

Емоционална и енергијска пропусност мања је током кризних времена, тврди клиничка психолошкиња Аyана Абрамс. Током пандемије свакодневно проживљавамо стрес, исцрпљеност и непредвидивост овог времена. То може објаснити зашто неки људи сада бирају мање активан друштвени живот.

Преплављени смо разним догађајима, и то можда не значи да не желимо наставити те везе, већ не знамо како јер истовремено управљамо великом нивоом стреса”, објашњава Абрамс. За неке људе само пролазак кроз дан може бити пуно тежи него што је био у прошлости.

“Трошимо енергију на ствари на које нисмо навикли; бринемо се о сигурности, здрављу, храни и слично”, каже психолошкиња Перпетуа Нео. То нам оставља мање времена за наше пријатеље.

2. Осјећате као да је ваша емпатија ових дана ограничена

Упоредна патња је концепт који се односи на то када минимизирате туђе искуство јер сте претрпјели више или своје искуство јер знате да други више пате.

“Читав мит о упоредној патњи долази од увјерења да је емпатија коначна. Дакле, кад вјежбате емпатију с неким или чак са самим собом, мање је тога за заобићи”, каже ауторка и истраживачица Бренé Броwн у свом подцасту. Али она каже да је то мит и наставља, ‘када вјежбамо емпатију према себи и другима, заправо стварамо више емпатије’. Наравно, то може бити тешко регистровати усред кризе.

“Разговарање телефоном или ФацеТиминг можда неће бити одрживе опције ако мислите да немате ништа позитивно за рећи”, напомиње Абрамс. Али имајте на уму: задржавање осјећаја може потрошити више енергије него њихово испољавање.

3. Ваши приоритети су се промијенили

“Пандемија нас је натјерала да преиспитамо оно што је важно”, објашњава Нео. Ако сте пријатељство сачували из практичности, пристојности или једноставно зато што је протекло довољно времена, можда сада схватате да та пријатељства нису приоритет. Дакле, ова је пандемија можда била савршен изговор да се дистанцирате од тих људи.

Такође, вриједности људи обично се показују у кризним временима, па сада учимо више о томе у шта наши пријатељи вјерују и како виде свијет. Понекад нас то зближи; понекад нас натјера да схватимо да је вријеме да пустимо пријатељство”.

Је ли смањени круг пријатеља лоша ствар?

“Не нужно. Кругови који се мијењају обично говоре о различитим потребама у нашем животу. Неки људи могу удовољити тим потребама у једној фази, али не и у сљедећој”, каже Абрамс. Приоритети, вриједности, па чак и нешто тако једноставно попут мјеста и интереса такође се могу промијенити. Можда звучи грубо, али у пријатељским односима битан је квалитет, а не количина.

“Негативна пријатељства повећавају ваше реакције на стрес, подижу вам крвни притисак, повећавају ниво депресије, а утичу чак и на рад вашег имунолошког састава”, рекла је Лyдиа Денворт, новинарка и ауторка књиге ‘Пријатељство’.

И запамтите, као што се можда желите удаљити од других, и други се можда желе удаљити од вас.

“Људи ипак бирају, а ако се осјећате остављено или изостављено, искористите то као прилику да разговарате о односу и ономе што сте примијетили”, каже Абрамс. Не можете присилити људе да вас укључе у свој живот, али можете провјерити постоји ли нешто друго што можете учинити да останете повезани.

Све у свему, смањивање друштвеног круга природно се догађа током цијелог живота. Ако сте задовољни својим мањим кругом пријатеља, то вас не треба бринути.