Пројекат ПРО-Будућност (Повјерење, Разумјевање, Одговорност за Будућност) Америчке агенције за међународни развој (USAID) имплементирају Catholic Relief Services у сарадњи са Фондацијом мозаик, Caritasom БиХ, Форумом грађана Тузле, Хелснишким парламентом грађана Бања Лука те Међурелигијским вијећем БиХ.
Ради се о пројекту који је почео у септембру 2013. године, а Општина Соколац је потписала споразум о сарадњи и постала дио ПРО Будућност пројекта 31.03.2014.године.
У склопу пројекта ПРО-Будућност, 23.8.2016. године у Хотелу „Бехар“ у Горажду одржана је једнодневна радионица ПРО- Будућност пројекта за чланове радних група из општина: Горажде, Ново Горажде, Фоча, Фоча (БиХ), Источно Ново Сарајево, Соколац, Сарајево, Трново РС, Трново ФБиХ.
Испред Општине Соколац радионици су присуствовале Јелена Арбиња, Вера Мијатовић и Јелена Којић.
Током радионице презентоване су реализоване активности у протекле три године ПРО Будућности, затим су чланови радних група поднијели извјештаје какав је био досадашњи учинак ПРО будућност пројекта у локалним заједницама пројекта.
Потписан је и Анекс протокола о кластерима који се односи на припајање општина/градова укључених у пројекат у 2016. години већ постојећем пару општина/градова који су раније укључени, тако да су Општини Соколац прикључене општине Источно Ново Сарајево и Сарајево Центар.
Учесницима радионице представљена је и Платформа за изградњу мира која ће остати као наслеђе и имати за циљ да оснажи носиоце изградње мира и снажније укључи власти у мировне активности. За концепт израде платформе биће задужени CRS и Министарство за људска права и избјеглице БиХ, а презентација платформе по општинама планирана је у мјесецу децембру.
Основни циљ пројекта ПРО-Будућност је изградња повјерења медју грађанима свих етничких група у БиХ, те подршка окружењу у којем ће грађани, охрабрени кљуцним утицајним актерима, заговарати за друштвене промјене које ће резултирати побољшаним квалитетом живота.
ПРО-Будућност континуирано ради са грађанкама и грађанима на разумјевању постојања различитих описа политичких и историјских прича, те на охрабривању кључних утицајних актера ( политичари, вјерски службеници, глумци, жртве рата, историчари, невладине организације, омладина итд.) да подрже локалне иницијативе помирења.
Пројекат се тренутно имплементира у 45 градова/општина у БиХ (25 градова/општина у Федерацији БиХ и 20 градова/општина у Републици Српској).