Министар спољних послова Србије Никола Селаковић рекао је да је апсолутно неприхватљиво да се говори о неком укидању и рушењу Републике Српске као једног од ентитета у БиХ.

– Србија је гарант Дејтонског споразума. Ми поштујемо БиХ, њен територијални интегритет, али нико не може да нам забрани да волимо српски народ и да се дичимо тиме што смо једно где год живели, и да Београд брине о њима онако као што и сви други брину о свом народу – рекао је Селаковић.

Поводом 25 година од потписивања Дејтонског споразума, Селаковић је рекао за РТС да је тај споразум један изузетно комплексан политички и војни механизам који је успоставио мир у једном изузетно крвавом ратном сукобу који се догодио на територији Европе.

Селаковић је рекао да тај споразум, као такав, садржи и низ детаља, чије промјене изазивају ланчане реакције.

– Делимо са Руском Федерацијом сличне погледе у односу на Дејтонски споразум, а то значи, а то јесте наша позиција – да Дејтонски мировни споразум не може да се руши, ни мења без сагласности сва три конститутивна народа и оба ентитета – истакао је Селаковић.

Он је напоменуо да је Дејтон предвидио тај механизам.