Избори у Босни и Херцеговини донијели су многа изненађења.
То је посебно видљиво у већим градовима, у којима је народ очито жељан промјена, па је с трона “збацио” оне који су годинама били на челу њихових локалних заједница, а повјерење дали онима на које “супарничка страна” није рачунала као на конкуренцију.
Од Сарајева, преко Бањалуке, Бијељине, Приједора, Брода, Дервенте и других, грађани су направили потпуни политички заокрет, дајући предност онима који су до јуче били опозиција у њиховој локалној заједници.
У неким општинама/градовима грађани су предност давали човјеку, а не странци, док је у другим локалним заједницама странка била јача од појединца.
Тако су у многим градовима, попут Зенице, Бихаћа, Сребреника, Братунца и других, грађани предност дали независним кандидатима у односу на оне иза којих су стајале велике и већ традиционалне странке.
И док неки сабирају губитке, други биљеже добитке.
Побједе и порази
Било како било, једно је сигурно, а то је да су на овим изборима сви профитирали, али и да нико није профитирао. Неки су добили на Дрини, а изгубили на ћуприји, док су други, пак, добили на ћуприји, а изгубили на Дрини.
Тако су велике странке, попут СНСД, на овим изборима добили (градо)начелнике у 42 локалне заједнице, међу којима и оне у којима никада нису били власт, али су изгубили неке градове у којима су суверено владали годинама, попут Бањалуке, Дервенте, Брода, Модриче.
Исто је прошла и СДА, која је изгубила Сарајево и бројне општине и градове у којима су суверено владали деценијама, али су по броју одборничких мандата и даље најјача странка у Федерацији.
СДС је задржала неке градове, попут Бијељине и Теслића, и освојила још неке у којима није била на власти годинама, али је с друге стране доживјела пад од више од пет одсто у односу на изборе раније.
Предност млађима
ДНС је након 16 година владавине у Приједору доживио пораз од СНСД, док је у Гацком након 20 година непрекидне владавине Милана Радмиловића (64) из СДС побједу овај пут однио дупло млађи, доктор Огњен Милинковић (37) из СНСД, који је иначе ново лице у политици у Српској.
У Братунцу је након 19 година власти Недељка Млађеновића (61) из СНСД побједу однио правник Срђан Ранкић (43), који је наступао као независни кандидат.
И нису ово једини градови у којима је дошло до преокрета, а гдје су власт у своје руке преузели много млађи и у неким случајевима непознати политичари.
У Дервенти је тако побиједио професор Владо Ковачевић (44) из СДС, који је са трона скинуо Милорада Симића (69) из СНСД, након што је 16 година био начелник те општине.
Шта је пресудило?
У Броду је побиједио СДС-ов Зоран Видић (35), којем је противкандидат био Илија Јовичић (70) из СНСД, који је у претходна два мандата водио ту општину.
И нови начелник Модриче није старији од 40 година. Ријеч је о адвокату Јовици Радуловићу (37), који је однио убједљиву побједу у трци са још три кандидата, чиме ће након 16 година владавине Младена Крекића из СНСД први човјек општине бити из СДС.
Побједник избора у Бијељини је млади доктор Љубиша Петровић (32), скинувши са трона Мићу Мићића (64), који је на челу тог града био 15 година.
Још један млади политичар однио је побједу, а ријеч је о Драшку Станивуковићу (27), који је први опозициони градоначелник након 22 године владавине СНСД у Бањалуци.
Оваквих примјера има још у Босни и Херцеговини, а да ли је на изборима у овим локалним заједницама пресудила младост или су грађани просто жељели да казне оне који су годинама водили њихову локалну заједницу, остаје да се види.
Раст малих странака
Ови избори, осим што су показали да грађани желе промјене, на површину су избацили и чињеницу да су многе мале странке профитирале на уштрб великих.
У Федерацији, посебно у највећем граду БиХ – Сарајеву, тако су на изборима тријумфовале странке попут Народа и правде и Наше странке у односу на СДА и ДФ.
С друге стране, у Српској, посебно у Бањалуци, примјетан је раст СПС, Уједињене Српске и Покрета за Бањалуку, у односу на СНСД.
Да ли су ови избори знак да велике партије у БиХ требају да размишљају о одређеној реформи унутар својих редова, односно мијењању неких традиционалних и устаљених пракси, или у супротном ризикују урушавање својих странака?
Провјетравање редова
Социолог Ведран Француз каже за Српскаинфо да је несумњиво да велике странке морају “провјетрити” своје редове и направити темељну реконструкцију.
– Грађани су у бројним градовима дали предност новим и млађим политичарима у односу на “стару” гарнитуру, која је годинама водила њихову локалну заједницу. То је знак да су људи жељни промјена. Грађани су дали шансу новим лицима, од којих очекују да донесу промјене, а не да буду уљуљани као старији политичари и држе друштво у националном набоју – истиче Француз.
Додаје да је вријеме да политичке елите у БиХ схвате да грађани желе нову генерацију политичара, ослобођену окова прошлости, комунизма или посљедњег рата, те да је то један од одговора зашто су предност дали младим кандидатима у односу на оне искусне, који су у својим рукама годинама држали узде власти у њиховим локалним срединама.
Почели да бирају
Политички аналитичар Вехид Шехић сматра да су се грађани пробудили јер им је доста “старих” лица и непоштивања. Схватили су, истиче он, да имају велику моћ у свом гласу да промијене ствари.
– Очито је да су промјене почеле из великих градова. Можемо слободно рећи да су грађани коначно почели бирати, а не гласати. Јако је добро што се ово десило, јер странке које заговарају подјеле и држе народ у страху сада имају адут мање за тако нешто, јер виде да је народу доста једне те исте приче. Ако се не опамете, ово би могао бити почетак њиховог силазног политичког пута и одласка с политичке сцене у БиХ – закључио је Шехић.