Предсједник комисије за реорганизацију такмичења лига савезног ранга такмичења, Милорад Лале, рекао је на данашњој прес конференцији да је дуго у Фудбалском савезу Републике Срспке и да је једва чекао овакав моменат, да ФСРС може на овакав начин помоћи клубовима. Лале је објаснио и како је текао процес одабира клубова за Прву лигу Републике Српске.

– Дуго сам био у овој причи унутар ФСРС и вјерујте да сам чекао овакав моменат, да једном више добијемо спонзора и исто тако да одиграмо ту фамозну утакмицу са Србијом и да одем у фудбалску мировину. Данас је заиста историјски тренутак, када смо обезбиједили клубовима 50% котизације, 50% службених лица и имаћемо спонзора лиге. Имаћемо спонзора који ће обезбиједити услове да се у сваком колу преноси по једна интересантна утакмица. Ад Хоц комисија је именована од стране ФСРС на приједлог предсједника Зељковића. У старту смо донијели услове за клубове који могу аплицирати за играње Прве лиге Републике Српске. Првопласираним клубовима из двије Друге лиге, Леотар и Борац КД, имали су привилегију да могу да пријаве алтернативне терене. Леотар на сву срећу то није морао, имају одличне услове, Борац то по пропозицијама може и видјећемо шта ће пријавити. Другопласиране екипе су по аутоматизму проширења лиге добиле своје мјесто. Ту смо имали ситуацију са Јединством из Жеравице, које је одустало, тако да је трећепласирана екипа „Запада“, Слога Добој заузела то мјесто. Они критерији који су нас даље водили за попуну ове лиге су традиција, инфраструктура, али исто тако и услови из правилника о лиценцирању клубова. Лига 16 коју је предсједник саопштио она је коначна што се тиче ИО и ФСРС. Ви знате да смо ми на Скупштини донијели одлуку везано за лиценцирање да је ово експериментална фаза, односно 2020/21 ће бити оно по народној „мало ћемо прогледати кроз прсте“, међутим имају неке ствари које не можемо тако. Комисија за лиценцирање ће сада одрадити свој дио посла. Морамо бити искрени, а то је и предсједник рекао на Извршном одбору, да нам постоји можда опасност у неким срединама, па ћемо у наредној седмици преко генералног секретара извршити одређене провјере код клубова, који из неких разлога износе у јавност информације у тешкој ситуацији, па ћемо видјети шта је истина од свега тога. Углавном, желимо свим прволигашима пуно успјеха, желимо напредак ФСРС, желимо да нам и ови наредни избори унутар ФСРС прођу регуларно и желимо да на крају ове календарске године, или бар на почетку сљедеће добијемо новог предсједника Н/ФС БиХ у виду господина Зељковића, који ће бити приједлог ФСРС, рекао је Милорад Лале.