Истрага око пада хеликоптера Кобија Брајанта је у току. Траже се узроци пада и истражитељи покушавају да пронађу шта се тачно догодило.
Док траје истрага, “Си-Ен-Ен” („ЦНН“) је објавио текст у којем наводи да је хеликоптер који је превозио Кобија, његову ћерку Ђијану и још седморо људи имао три битне фалинке.
– После првих анализа види се да је имао неколико безбедносних мана које су препоручене још пре 14 година. Није имао систем за препознавање терена и упозорење (ТАВС), није имао снимач гласа у кокпиту, као ни снимач података лета (flight data recorder) – речено је за ЦНН из Националног одбора за безбедан транспорт (НТСБ).
Уз то додају да је велико питање да ли би и са ове три ставке несрећа била избегнута, али би шансе за то биле веће. Хеликоптер Сикорски С-76 је произведен 1991. године, а тек од 2005. године је Савезна администрација за авијацију тражила да се споменуте ставке додају у сваки хеликоптер после несреће у којој је погинуло 10 особа, али то није била обавеза.
Наводе да би све то коштало око 42.000 долара, мада се не слажу сви да је “ТАВС” систем толико добра ствар.
– Хеликоптери често лете на нижим висинама и у таквим ситуацијама би ТАВС често давао упозорења, па би пилоти морали све то да игноришу. Морате пажљиво да процените све и да донесете одлуку – рекао је – Петер Гоелц, бивши директор Националног одбора за безбедан транспорт.
Како и сам истиче, велики је проблем што ове ставке нису обавезне за све хеликоптере.
– Неки су раније причали како су снимачки података лета превелики и претешки, сада то није случај. Имају можда два-три килограма. Заиста, када чујем да тако битне ствари нису обавезне не могу то да разумем. То ми је несхватљиво – јасан је Гоелц.
“Ајленд експрес корп”, фирма у чијем хеликоптеру се тог кобног дана возио Брајант са још осморо људи је одбила да коментарише због чега те три ставке нису биле део летелице.