Сједница црногорског парламента о Приједлогу закона о слободи вјероисповијести почела је бурно, најприје примједбама на полицијску блокаду града, а највише незадовољства изазвало је уводно излагање министра правде Зорана Пажина, помињањем великосрпског национализма.

Док траје сједница, у Подгорици је опсадно стање, а полиција центар града држи под блокадом.

Сједници присуствује и премијер Душко Марковић.

Пажин је, наме, рекао да сматра „једнако неприхватљивим вријеђења и негирање црногорског државног идентитета и онда кад се слави нестанак државе у име великосрпског национализма, и онда кад се Његош проглашава геноцидним писцем, али и онда када неодговорни државни службеници грубо увриједе вјернике СПЦ“.

Помињање великосрпског национализма посланици опозиције су доживјели као, како су навели, велику увреду и изазивање мржње.

Реагујући на излагање Пажина, Милан Кнежевић из опозиционог ДФ-а је рекао да сматра да, иако предсједавајући Иван Брајовић не препознаје говор мржње, Пажин је својим излагањем увриједио око 80 одсто народа у Црној Гори.

Небојша Медојевић је казао да се Пажин понио као фашиста.

„Министар правде у уводном излагању је искористио класични говор мржње. Он је упућујући овај говор према демократском клубу… ја се осјећам да сам великосрпски националиста који угрожава Црну Гору. Ово је увод у фашизам, министар правде је поступио као фашиста овдје у парламенту“, казао је Медојевић.

Бранко Радуловић је казао да је доживио највећу непријатност у свом животу и да презире овакву Црну Гору.

„Доживио сам јутрос највећу непријатност у мом животу. Презирем овакву Црну Гору и ово није моја Црна Гора. Срео сам на мосту њих 40-50, с једним набилдованим шефом којег сам питао како се зове није ми смио рећи, заједно с кордоном полиције и аутомобила. Па људи то се није могло доживјети ни када је Црна Гора била окупирана од Турака и Нијемаца. Емотивно сам реаговао и очекујем са задовољством, јер сам условно осуђен да ме приведу на разговор. Кад ти ја дођем на власт, нећеш нам носити ту униформ“, казао је Радуловић.

Славен Радуновић је казао да се нигдје у свијету полиција не опходи према посланицима као што је то у Црној Гори.

„Свуда се дешавају спонтани протести када се власт овако опходи према народу, али нигдје није могуће да се полиција опходи према посланику на овакав начин. Сви су морали да иду лавиринтима около. Полиција је свима говорила да ни посланици не могу да прођу“, казао је Радуновић.

Миодраг Лекић је казао да не жели да диже температуре, али каже да је доживио понижење, јер полицајац није хтио да га пусти да прође.

„Ја сам пет минута разговарао с полицијом и они нису никако хтјели да ме пусте. Имао сам могућност да препливам ријеку, али је хладно, децембар је. Данашња расправа се дешава у амбијенту државног удара, не знам да ли је то било 2016, али данас јесте. Питао сам га како се зове, казао је да му је име Шљиванчанин Зоран, али немојте га казнити него размислите докле те овом расправом довели Црну Гору“, казао је Лекић.

Марковић позвао полицију да не примењује силу

Премијер Душко Марковић позвао је данас надлежне у Министарству унутрашњих послова да наложе припадницима полиције, који блокирају град, да не смију да примењују силу, већ да само обезбјеђују сигурност институција Црне Горе и сваког њеног грађанина.

Обраћајући се у парламенту, Марковић је поручио да полицајци нису ни против Цркве, ни против свештеника, ни против народа.

Могуће је, казао је, да је присуство полиције несолидно и неадекватно, али је то процена надлежнх служби.

Поручио је припадницима полиције на улицама и у згради парламента да трпељивост мора бити данас њихова врлина а не позив на овласћење.

Марковић је рекао да је ту поруку био дужан да упути, јер је то од њега тражио опозициони Демократски фронт.