У Републици Српској има 18 развијених локалних зајендица, десет средње развијених, 15 неразвијених и 20 изразио неразвијених општина.

Влада РС је данас донијела одлуку о степену развијености јединица локалне самоуправе у Републици Српској за 2020. годину.

Развијене општине су: Бања Лука, Бијељина, Гацко, Градишка, Дервента, Добој, Зворник, Источна Илиџа, Источно Ново Сарајево, Лакташи, Мркоњић-Град, Пале, Приједор, Прњавор, Станари, Теслић, Требиње и Угљевик.

Средње развијене јединице локалне самоуправе су: Билећа, Брод, Козарска Дубица, Котор-Варош, Милићи, Модрича, Соколац, Србац, Фоча и Челинац.

Неразвијене општине су: Братунац, Вишеград, Власеница, Доњи Жабар, Костајница, Лјубиње, Невесиње, Нови Град, Петровац, Петрово, Рибник, Рогатица, Хан Пијесак, Шамац и Шипово.

Изразито неразвијени су: Берковићи, Вукосавље, Источни Дрвар, Источни Мостар, Источни Стари Град, Језеро, Калиновик, Кнежево, Крупа на Уни, Купрес, Лопаре, Ново Горажде, Осмаци, Оштра Лука, Пелагићево, Рудо, Сребреница, Трново, Чајниче и Шековићи.

Влада РС је донијела и одлуку о суфинансирању пројеката у неразвијених и изразито неразвијених општина и то у општини Власеница, на побољшању енергетске ефикасности јавне расвјете у урбаном подручју, у укупном износу од 30.000 КМ; у Вишеграду ће бити модернизован Дом здравља – Унапређењем ултразвучне дијагностике, у укупном износу од 16.736,85 КМ, док ће у Петрову бити спроведен пројект Унапређење образовања, у укупном износу од 15.000 КМ.