Научници су открили да је узрок највећег броја болести које се повезују са системом за варење – слузокожа црева.
Апсорпција нутријената из хране у организам долази у тренутку када храна пролази кроз танко и дебело црево, што је изузетно сложен процес, али детаљно испитан и помаже нам да схватимо како да дигестивни тракт очувамо здравим.
Како би се хранљиве материје апсорбовале из црева, односно ако желимо да у крвоток уђу све добре ствари, а блокирају се токсини, ћелије слузокоже црева морају да буду у савршеном стању.
Уколико у слузокожи постоји упала, слузокожа постаје оштећена и велике су шансе да ће, поред добрих супстанци, у крвотоку завршити и бактерије. Због тога је важно да слузокожа буде јака и здрава.
Опасност од хиперпермеабилности (пропустљивост црева)
Хиперпермеабилност је процес због којег супстанце које још нису „филтриране“ кроз слузокожу, заврше у телу и тако настају болести. Када их имуни систем детектује, он активира запаљенску реакцију како би тело почело да се бори против ризика или претње од инфекције. Ако овај процес потраје довољно, долази до хроничног запаљења.
Шта изазива пропустљивост црева?
Међу узроцима су интолеранција на одређену храну, попут млечних производа или глутена, затим алергије на одређена пића, поврће, рибу и зачине, којих нисмо ни свесни. Примећујемо да се осећамо лошије након што их конзумирамо, али настављамо да их једемо.
Слузокожу црева могу да оштете и различити адитиви, конзерванси и прехрамбене боје, као и неки лекови. До хиперпермеабилности често води узимање лекова за гастритис у комбинацији са антибиотицима и аналгетицима, као и хемиотерапија.
Не смемо да занемаримо ни здравље цревне флоре. Ако у цревима нема довољно пробиотских бактерија које уништавају шетне микробе и неутралишу кандиду, лако може доћо до хиперпермеабилности слузокоже. Уз ова три корака можете да опоравите цревну слузокожу:
1. Ензими за варење
Нико од нас не размишља о варењу све док се не појаве проблеми – нелагодност, гасови, упале, чак и синдром нервозних црева. Треба запамтити да процес варења почиње још у тренутку када смо изабрали храну и ставили је у уста.
Да бисмо заштитили и ојачали цревну слузокожу, неопходно је да се ослобађа довољна количина ензима за варење. Захваљујући њима, процес варења завршиће се брже и лакше, а слузокожа ће добро одратити свој посао – изабраће праве нутријенте за апсорпцију, а штетне ће блокирати и „послати даље“ на избацивање.
Да бисте осигурали довољно ензима за варење, обавезно једите:
- сирово поврће: целер, броколи, першун
- воће: папаја, ананас, киви, грожђе
- мед
2. Чишћење слузокоже
Слој штетних бактерија који се лепи за слузокожу црева спречава правилну апсорпцију хранљивих материја. Да очистите слузокожу, треба само да пратите следеће савете:
Пијте две литре воде дневно;
Јутро започните чашом топле воде са лимуном;
Једите што више црвеног воћа;
Једите житарице целог зрна попут интегралног пиринча, пшенице, овса;
Убаците ланено семе у исхрану;
Избаците шећер, обојене производе, слатке напитке и нездраве масти;
Вежбајте сваког дана (шетња, вожња бицикла, пливање).
3. Регенерација слузокоже
У исхрану додајте пробиотике (кефир је одличан избор). Додајте и пребиотике, врсту угљених хидрата који у цревима не може да се свари, али има способност да селективно мења цревну флору и чини је јачом и здравијом. Пребиотике можете пронаћи у бананама, шпарглама, белом луку, парадајзу, сочиву, артичокама, црном луку и цикорији.
Најважнији савјет
Пре него што било коју намирницу принесете устима, размислите – да ли је она корисна за моје здравље? Кад вас ухвати жудња за нечим препуним шећера или засићених масти, прелепих дречавих боја, сетите се да ће се у вашим цревима све то претворити у токсине који ће се залепити за слузокожу црева и спречити њен нормалан рад.