1776 – Током Америчког рата за независност, британске трупе под командом генерала Вилијама Хауа (Wиллиам Хоwе) заузеле су Њујорк.
1810 – У Мексику је почео устанак против шпанске власти који је с прекидима трајао до 1820, када је проглашена независност Мексика од Шпаније.
1821 – Шпанске колоније Гватемала, Сан Салвадор и Костарика прогласиле су независност.
1822 – Британске трупе заузеле су Каиро, а Раби-паша, који се предао Британцима, протеран је на Цејлон. Каиро је остао под британском контролом до 1922, када је Египат прокламовао независност а град постао престоница државе.
1830 – Рођен је мексички генерал и државник Порфирио Дијас (Диаз), председник Мексика од 1877. до 1880. и од 1884. до 1911, када га је са власти оборио вођа мексичке револуције Франсиско Мадеро (Францисцо). Умро је 1915. у емиграцији у Паризу.
1864 – Током лова на јаребице, несрећним случајем се убио енглески истраживач Џон Ханинг Спик (Јохн Ханнинг Спеке), први Европљанин који је у августу 1858. видео афричко језеро Викторија, тврдећи да је оно извориште Нила.
1890 – Рођена је енглеска књижевница Агата Кристи (Агатха Цхристие), аутор популарних криминалистичких романа и позоришних комада, један од најуспешнијих писаца свих времена са две милијарде продатих књига („Убиство у Оријент експресу“, „Мишоловка“, „Вашар злочина“).
1904 – Рођен је италијански краљ Умберто ИИ, последњи владар Италије, који је на престо ступио у мају 1946. после абдикације свог оца Виторија Емануела ИИИ (Витторио Еммануеле). Абдицирао је месец дана касније, у јуну 1946, када су се Италијани на референдуму изјаснили за републику.
1916 – У бици на Соми у Првом светском рату Британци су први пут употребили тенкове, направљене према пројекту Ернеста Свинтона (Сwинтон).
1935 – Немачки Рајхстаг на ванредном заседању у Нирнбергу донео је закон о одузимању држављанства Немцима јеврејског порекла и закон о заштити немачке крви и части којим је било забрањено склапање бракова између Немаца и Јевреја и запошљавање Немаца код јеврејских послодаваца.
1946 – Проглашена је Народна Република Бугарска, након што су се Бугари на референдуму изјаснили против монархије.
1949 – Конрад Аденауер је изабран за првог канцелара Западне Немачке, а Теодор Хојс (Тхеодор Хеусс) за првог председника Републике.
1967 – Командант египатских снага у шестодневном рату са Израелом у јуну 1967, Абдел Хаким Амер, извршио је самоубиство. У том рату Израел је готово уништио египатско ваздухопловство, заузео Синај и продро до Суецког канала.
1972 – Шпанија и Совјетски Савез потписали су уговор о трговини, први уговор две земље од окончања Шпанског грађанског рата (1936-39).
1973 – Умро је шведски краљ Густав ВИ Адолф, а наследио га је унук Карл XВИ Густав (Царл).
1987 – Немачки хакери познати као „Хаос клуб“ упали су у компјутерски систем Насе и инсталирали програм назван „Тројански коњ“.
1999 – Савет безбедности УН одобрио је формирање међународних снага за Источни Тимор због таласа насиља који су изазвале проиндонежанске снаге, након референдума на којем су се становници те индонежанске покрајине изјаснили за независност.
2000 – У Сиднеју су отворене 27. Олимпијске игре. Спортисти СР Југославије су на тим играма освојили три медаље – златну одбојкаши, сребрну Јасна Шекарић у гађању из ваздушног пиштоља, а бронзану ватерполисти.
2003 – У пожару у највећем затвору у Саудијској Арабији, ал-Хаиру у Риаду, погинуло је 67, а повређено 23 затвореника. То је најсмртоноснији пожар у историји те земље.
2006 – Умрла је Оријана Фалачи (Ориана Фаллаци) италијанска новинарка и некадашњи ратни извештач, позната по бескомпромисним интервјуима са светским лидерима и провокативним ставовима.
2007 – У хеликоптерској несрећи погинуо Цолин МцРае, шкотски возач, светски рели првак 1995. и другопласирани 1996., 1997. и 2001.
2008 – Један од оснивача британске рок групе Пинк Флојд (Флоyд) клавијатуриста Ричард Рајт (Рицхард Wригхт) преминио је у 65 години.
2011 – У Прагу је у 100. години преминуо славни чешки режисер Отакар Вавра, иза кога као сценаристе и режисера остаје 80 филмова и изузетне класе на прашкој Филмској академији из којих су изашли режисери као што су Милош Форман, Јиржи Менцл или Емир Кустурица.
2011 – Почео рад Савет за штампу, независно, саморегулаторно тело регистровано 2009. са циљем праћења поштовања Кодекса новинара Србије у штампаним медијима. Оснивачи Савета за штампу су Независно удружење новинара Србије, Удружење новинара Србије, Асоцијација медија и Локал прес.
2013 – Албански парламент је изгласао нову владу социјалисте Едија Раме који је обећао да ће се борити против сиромаштва и незапослености и да ће приближити земљу Европској унији.
2015 – У Мађарској је ступио на снагу нови пакет мера строже контроле за спречавање проласка миграната преко њене територије и успостављање контроле над спољном границом Шенгена.
2018 – Америчка свемирска агенција (Наса) лансирала је савремени ласер у орбиту намењен проучавању леда и његовог топљења на Земљи. Сателит ИЦЕ Сат-2, тежак пола тоне, лансиран је с војне базе у америчкој савезној држави Калифорнији.