1346 – У бици код Кресија у Стогодишњем рату енглеска војска под Едвардом III (Едwард) поразила је знатно надмоћније француске тешке оклопнике краља Филипа ВИ (Пхилиппе). Енглези су у тој бици први пут употребили само пешадију и огромне лукове, назване „лонгбоуз“, који су избацивали стреле на изузетно велику даљину.
1541 – Турски султан Сулејман ИИ освојио је Будим и анектирао Мађарску која је потом до 1686. била турска провинција Будимски пашалук.
1676 – Рођен је енглески државник Роберт Волпол (Wалполе), први британски премијер (1721-42) у модерном смислу. Политиком избегавања ратова и одржавања добрих међудржавних односа ојачао је прекоморску трговину и финансијски положај Велике Британије.
1740 – Рођен је француски проналазач Жозеф Мишел Монголфје (Јосепх Мицхел Монтголфиер), који је са братом Жаком Етјеном (Јацqуес Етиенне) 1783. конструисао први ваздушни балон напуњен загрејаним ваздухом.
1743 – Рођен је француски хемичар Антоан Лавоаз (Антоине Лавоисиер), оснивач модерне хемије. Формулисао је закон о неуништивости материје и открио процес оксидације. Осумњичен као монархиста, погубљен је гиљотином у мају 1794. током Француске револуције.
1839 – Основана је Прва београдска гимназија кроз коју су прошле многе истакнуте личности српске историје, науке, уметности и културе, међу којима Петар Карађорђевић, Живојин Мишић, Степа Степановић, Јован Цвијић, Михајло Петровић Алас, Јован Скерлић.
1883 – Почела је ерупција вулкана Кракатау на истоименом индонежанском острву између Јаве и Суматре, у којој је током два дана две трећине острва одлетело у ваздух, а у огромним таласима на западној Јави погинуло 36.000 људи.
1896 – Јерменски револуционари напали су Отоманску банку у Цариграду, што је довело до тродневних сукоба са властима у којима је погинуло 6.000 Јермена. У сузбијању јерменских тежњи за ослобођење током 1895-96. турске власти убиле су око 100.000 Јермена.
1899 – Рођен је српски песник Радојко Јовановић, познат као Раде Драинац, боем и бунтовник („Модри смех“, „Еротикон“, „Лирске минијатуре“, „Дах земље“).
1906 – Рођен је амерички вирусолог, пореклом пољски Јевреј, Алберт Брус Сејбин, (Бруце Сабин) проналажач вакцине против полиомиелитиса (1955).
1910 – Умро је амерички филозоф и психолог Вилијам Џејмс (Wиллиам Јамес), творац персоналистичке верзије прагматизма и један од утемељивача америчке научне психологије.
1914 – Почела је битка код Тананеберга у Првом светском рату, у којој су Немци током четири дана готово уништили Другу руску армију. Погинуло је више од 30.000 руских војника.
1920 – Ратификован је 19. амандман Устава САД којим су жене добиле право гласа.
1939 – Југословенски премијер Драгиша Цветковић и вођа Хрватске сељачке странке Влатко Мачек потписали су споразум којим је установљена Бановина Хрватска, а лидер ХСС постао је потпредседник југословенске владе.
1944 – Бугарска, која је у Другом светском рату била на страни Сила осовине, саопштила је да иступа из рата и затражила примирје од савезника.
1945 – У Београду је одржано треће заседање Антифашистичког већа народног ослобођења (АВНОЈ) на којем је Већу промењен назив у Привремена народна скупштина. Донета је и резолуција о територијалним правима Југославије на крајеве који су после Првог светског рата прикључени Италији.
1972 – Отворене су 20. олимпијске игре у Минхену, упамћене по нападу припадника терористичке палестинске организације „Црни септембар“ на Олимпијско село и убиству 11 израелских спортиста.
1974 – Умро је амерички пилот Чарлс Линдберг (Цхарлес Линдбергх) који је 1927. први сам авионом прелетео Атлантски океан.
1990 – У експлозији у јами „Добрња-југ“ рудника Крека у Тузли, која је изазвала дотада највећу катастрофу у југословенском рударству, погинуло је 180 рудара.
1991 – Почеле су борбе у Вуковару између хрватских снага и Југословенске народне армије. Након тромесечних борби, јединице ЈНА ушле су 18. новембра у потпуно разрушени град.
1993 – Председник Русије Борис Николајевич Јељцин осудио је инвазију армија Варшавског пакта на Чехословачку 1968. и потписао је споразум о пријатељству са Чешком.
1996 – Јужнокорејски суд осудио је бившег председника Јужне Кореје Чун Ду Хвана (Цхун Доо Хwан) на смрт под оптужбом да је 1979. извео војни удар којим је приграбио власт, а његовог наследника Ро Те Вуа (Тае Wоо) на 22,5 године затвора због подршке пучистима.
1997 – Фредерик Вилем де Клерк (Wиллем), последњи белац председник Јужне Африке, дао је оставку на функцију шефа опозиционе Националне партије и повукао се из политичког живота.
2000 – Нови парламент Сомалије у егзилу је, након деветогодишње анархије у тој земљи, изабрао политичког ветерана Абдикасима Салада Хасана за председника.
2001 – Првог дана акције прикупљања наоружања од албанских побуњеника у Македонији, која је по одобрењу НАТО трајала око месец дана под називом „Суштинска жетва“, етнички Албанци су предали доста машинки, ручних минобацача и друго тешко наоружање.
2002 – Први пут у историји Новог Зеланда за председника парламента изабран је Муслиман Ашраф Чудару (Асхраф Цхоудхарy). Он је заклетву положио над својим личним Кураном.
2003 – На председничким изборима у Руанди, првим након геноцида 1994, победио је председник Пол (Паул) Кагаме.
2005 – Бивши лидер Хуту побуњеника Пјер Нкурунзиза постао је председник Бурундија, уз обећање да ће поштовати мировни уговор који га је довео на власт, којим је окончан 12-годишњи грађански рат у коме је погинуло 300.000 људи.
2008 – Русија признала независност побуњених грузијских покрајина Јужне Осетије и Абхазије.
2011 – У пожару који је избио након напада на један казино у Монтереју, на северу Мексика, погинуле су 53 особе. Мексички председник Фелипе Калдерон (Цалдерон) прогласио је тродневну жалост и понудио награду од 2,4 милиона долара за проналажење одговорних за напад.
2011 – У експлозији аутомобила бомбе пред седиштем УН у престоници Нигерије, Абуџи, погинуло је 18 људи а једно крило зграде је сравњено са земљом.
2012 – Територију Србије је захватила серија пожара, од којих је седам великих избило у планинским пределима, на Сувобору, Тари, Златибору, Црном Врху, Вршкој Чуки и у подножју Копаоника. Најкритичније било је на Тари где се запалило више од 300 хектара четинарске шуме.
2018 – Преминуо је амерички позоришни писац Нил Сајмон (Неил Симон), чије су комедије деценијама доминирале на Бродвеју ( „Необичан пар“, „Босонога у парку“ и „Успомене из Брајтон Бича“)