Одбрана очекује да првом предсједнику Републике Српске Радовану Караџићу 20. марта пред Међународним резидуалним механизмом за кривичне судове у Хагу буде изречена ослобађајућа пресуда уколико другостепено вијеће доказе буде сагледавало са правног, а не политичког становишта, изјавио је Срни адвокат Горан Петронијевић.
„Уколико буде било каквог правног и правичног одлучивања, квалификације и сагледавања доказа и чињеница које су се пред Хашким трибуналом у току поступка могле видети, ми смо потпуни оптимисти да другостепена пресуда мора бити много, много боља од ове сад, па и ослобађајућа“, каже Петронијевић, који је члан Караџићевог правног тима.
Он указује да се, уколико при доношењу другостепене пресуде буду преовладали политички разлози, као досад, може очекивати све и свашта, али и истиче да се искрено нада да у Хагу сада „дувају другачији ветрови“.
Према Петронијевићевим ријечима, одбрана је у жалби инсистирала да другостепено вијеће посебно обрати пажњу на мањкавост свих доказа који се Караџићу стављају на терет, а посебно на његову везу са једном од главних тачака оптужнице, која је остала – такозвани геноцид у Сребреници.
„Уколико другостепено веће буде добро сагледало да првостепено није имало доказа за било какву повезаност Караџића са тим догађајем, мораће врло озбиљно да интервенише на његовој пресуди у смислу дужине трајања“, сматра Петронијевић.
Он је навео да се Тужилаштво жалило на тачку један, односно ослобађање кривице по оптужби за такозвани геноцид у више општина током 1992. године и у складу са тим и на висину казне.
Петронијевић истиче да је та оптужба апсолутно пала, као и у свим пресудама до сада, при чему има и правоснажних одлука у том правцу.
Изрицање другостепене пресуде Караџићу заказано је за 20. март у 14.00 часова.
Другостепена пресуда Караџићу биће изречена након што су размотрене жалбе одбране и тужилаштва на првостепену, којом га је 2016. године Хашки трибунал осудио на 40 година затвора.
Суђење Караџићу почело је у октобру 2009. године, а 24. марта 2016. године донесена је првостепена пресуда, на коју су се жалили и одбрана и тужилаштво.
Караџић је ухапшен у Србији 21. јула 2008. године и 30. јула пребачен у Хашки трибунал.