Градоначелник Источног Сарајева Ненад Вуковић изјавио је Срни да ће градска власт учинити све да се 16. марта достојанствено обиљежене 24 године од почетка егзодуса сарајевских Срба, који су највећим дијелом платили цијену потврде Републике Српске у Дејтону.
Вуковић је подсјетио да је прошле године поднио захтјев надлежним институцијама да се датум обиљежавања егзодуса српског становништва из Сарајева уврсти у календар обиљежавања догађаја који организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.
„Захвалан сам и Одбору и Влади Републике Српске који су усвојили моју иницијативу и због тога ћемо ове године први пут имати обиљежавање егзодуса сарајевских Срба са републичког нивоа у организацији Одбора и Министарства рад и борачко-инвалидске заштите заједно са нама са локалног нивоа“, навео је Вуковић.
Он је додао да је егзодус сарајевских Срба коначно уведен у ред историјских догађаја важних за српски народ у Републици Српској и БиХ и да ће с тим у вези покушати да манифестација буде организована достајанствено.
Вуковић је нагласио да ће тај догађај бити обиљежен свечаном академијом са квалитетним програмом.
„Посјетићемо Војничко гробље `Мали Зејтинлик` на Сокоцу, гдје су изнесене кости српских војника из насеља која су Дејтонским мировним споразумом припала Федерацији БиХ. У питању су насеља Вогошћа, Илијаш, Илиџа, Хаџићи и Грбавица“, додао је Вуковић.
Он је изразио наду да ће обиљежавању 24 године од егзодуса сарајевских Срба присуствовати велики број званица из Републике Српске и иностранства, те нагласио да је потребно објаснити јавности у БиХ и региону какав је погром доживио српски народ у Сарајеву.
Вуковић је нагласио да је још трагичније то што су ова сарајевска насеља у рату држали Срби, а Дејтонским мировним споразумом су припала Федерацији БиХ.
Он је подсјетио на ријечи предсједника Борачке организације Републике Српске Миломира Савчића да су ова сарајевска насеља Срби изгубили у Дејтону, а не војнички.
Не желећи да живе под туђом влашћу, око 120.000 сарајевских Срба након потписивања Дејтонског мировног споразума напустило је своје одбрањене домове и имања.
Током егзодуса, који је почео у децембру 1995. године, а завршен почетком марта 1996. године, на Војничко гробље „Мали Зејтинлик“ на Сокоцу пренесени су посмртни остаци 500 сарајевских Срба.