Физикална медицина представља медицинску дисциплину која изучава биолошко дјеловање разних облика физичке енергије на људски организам. Ти облици физичке енергије могу бити природни (сунце, вода, ваздух, топлота) и вјештачки добијени помоћу апарата (физикални агенси). Дјеловање физичких агенаса на организам заснива се на апсорпцији примјењене енергије преко коже, која као драж изазива локални или општи одговор организма. Терапијски учинак реакције организма на физичке агенсе огледа се у побољшању метаболизма, смањењу запаљења, смањењу бола, опуштању мишићног тонуса, као и побољшању имунолошких способности организма.
ЦБР или рехабилитација у заједници је концепт који су Међународна организација за рад, Организација УН-а за образовање, науку и културу (УНЕСЦО) и Свјетска здравствена организација створили 1994. године, а који подразумијева савремени концепт рехабилитације инвалида и укључивања заједнице у тај програм. ЦБР треба да обезбиједи особама са онеспособљењем да максимално искористе и развију своје преостале физичке и менталне способности, да имају приступ регуларним службама и могућност да постигну пуну интеграцију у друштву.
Зграда са потребном опремом за рад је донација јапанске Владе. Такође едукација особља о савременим кинезитерапијским процедурама (терапија покретом) је проведена захваљујући донацији канадског Quееn’s University, а у сарадњи са Министарством здравља Републике Српске. ЦБР Соколац је са радом почео 2003. године. У тим почетним данима долазила је спец. физикалне медицине и рехабилитације из Болнице Касиндо др Бранка Вујичић, до доласка сталног специјалисте. У тиму ЦБР-а су специјалиста физикалне медицине и рехабилитације, два ВФТ (виша физиотерапеута), један СФТ (средњи), као и медицинска сестра. Овај ЦБР својом дјелатношћу покрива становништво три општине: Соколац, Хан Пијесак и Рогатица.
Дјелатности нашег ЦБР-а су веома широког спектра. У нашем Центру се врши педијатријска рехабилитација, од рехабилитације новорођенчади са различитим степенима у оштећењу или поремећају моторног развоја, до адолесцената са поремећајима постуре тј. држања (кад су већег интензитета говоримо о кифозама, као и сколиозама, као и поремећајима статике, тј. различитим деформитетима стопала, како урођеним тако и стеченим). Ту је и ортопедско-трауматолошка рехабилитација тј. рехабилитација свих стања након повреда различитих дијелова коштано-зглобног система (преломи костију, оштећења мишића, као и лигамената). Морам напоменути да је ова патологија највише заступљена у нашем Центру. Заступљена је и неуролошка рехабилитација тј. рехабилитација након оштећења централног и периферног нервног система, као и веома широк спектар неуролошких обољења, чијом клиничком сликом доминирају моторни испади различитог интензитета. Вршимо и реуматолошку рехабилитацију која подразумијева веома широк спектар обољења како запаљењски реуматизам, тако и незапаљењски или ванзглобни. Заступљена је и рехабилитација инвалида са стеченим или урођеним недостатком екстремитета или дијелова екстремитета и њихова припрема за пласирање протеза и других ортопедских помагала. Такође примјењујемо ФТ као палијативни вид лијечења код обољелих од малигних болести, у смислу смањења болних сензација.
У нашем Центру се примјењује кинезитерапија тј. терапија покретом, којој је циљ да, зависно од узрока обољења, омогући опорављање моторичких функција, јачање снаге мишића и лигамената и враћање покрета у физиолошки обим или обим који је најприближнији физиолошком.
Физикални агенси су:
Термотерапија – Примјена топлоте у сврху лијечења (парафинотерапија);
Свјетлосна терапија (терапија Иц и Ув зрацима);
Сонотерапија тј. терапија ултразвуком, као и примјена различитих гелова који се дјеловањем ултразвучних таласа апликују локално (сонофореза);
Електротерапија (различити модалитети струја – ТЕНС, ДДС, ИФС, галванизација, као и електрофореза тј. примјена лијекова локално дјеловањем ел. струје);
Ласеротерапија ласер ТД 904 нм – аналгетско, антинфламаторно дјеловање.
За преглед у ЦБР потребна је упутница од стране надлежног породичног љекара, као и пратећа медицинска документација о претходном лијечењу. Пацијент прво долази на преглед специјалисте физикалне медицине и рехабилитације, који отвара терапијски картон у којем прави терапијски план, који подразумијева примјену кинезитерапије (терапија покретом), као и примјену одређених физикалних агенса. Терапијски план као и његова дужина трајања су индивидуално прилагођени стању пацијента тако да је он индивидуално различит за сваког пацијента.