У организацији Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске данас је у сали Скупштине општине Соколац, одржана презентација о Правилнику о условима и начину остваривања новчаних подстицаја за развој пољопривреде и села у 2018. години. Поменутој презентацији су присуствовали бројни пољопривредници са простора наше локалне заједнице.
Виши стручни сарадник за сточарство Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди , Подручне јединице Соколац , Свјетлана Мичић рекла је да су овогодишња средства за подстицај развоја пољопривреде и села за 20% већа у односу на претходну годину.
– Око 60 милиона КМ предвиђено је за производњу, а близу 11 милиона КМ за регресирано дизел гориво и противградну заштиту. Оно што је највише занимало соколачке пољопривреднике је подстицај и узгој квалитетно приплпдних јуница и оваца. Повећање износа подстицаја за ове категорије је око 80 одсто, односно са 500.000КМ на 900.000КМ. Подстицај за систем узгоја крава/теле увећан је за 27 одсто, подстицај за узгој оваца за 22 одсто. Већ сада можемо истаћи да је повећан број захтјева, те да их има дупло више у односу на прошлу годину, рекла је Мичић.
Посебан акценат стављен је на обавезу пољопривредника да до 15. маја региструју своја газдинства у АПИФ-у (Агенција за посредничке, информатичке и финансијске услуге) , како би стекли право на подстицаје за 2018. годину.
Мичићева је истакла да се наставља тренд раста производње млијека на подручју соколачке општине.
– У прва четири мјесеца ове године откупљено је око 560.000 литара млијека од стране мљекара „Пађени“ и „Милкос“. Око 200 пољопривредника са подручја општине Соколац производе млијеко за поменуте мљекаре. Сточарска производња и производња млијека је најзаступљенија на овом подручју и за ову област пољопривредници имају највише интересовања. Од недавно расте интересовање за систем узгоја крава/теле, те је све већи број оних који се опредјељују за овакав начин узгоја, казала је Мичић.
Према њеним ријечима све је више пољопривредних произвођача који се обраћају Ресору, како би се информисали и едуковали.
– Наша канцеларија стоји на располагању за пружање свих неопходних савјета и помоћи. Већ постоје позитивни помаци на терену, а произвођачи успјевају да постигну адекватну економску добит. Потенцира се већи узгој телади, те производња и пласман квалитетног меса. За овај вид производње подручје романијског краја има идеалне услове, рекла је Мичић.
У наредном периоду Ресор за пружање стручних услуга у пољопривреди акценат ће ставити на проблем неискориштених ливада и пашњака. Ово пољопривредно земљиште је неопходно култивисати и искористити као потенцијал за развој пољопривредне производње. У Правилнику о условима и начину остваривања новчаних подстицаја за развој пољопривреде и села, средства ће се издвајати и за ове намјене.