Серију текстова „Годину дана након избора“, коју портал Радиосарајево.ба објављује с циљем да јавност стекне увид у рад новоизабраних начелника/ца и градоначелника у првој години мандата, настављамо с општином Соколац.
Општина Соколац једна је од општина које чине град Источно Сарајево, налази се на подручју Сарајевско-романијске регије. На подручју општине Соколац живи 12.021 становника по подацима пописа становништва из 2013. године.
Начелник Милован Бјелица (СДС) освојио је на локалним изборима 2016. године 4.108 гласова или 58,24 посто. Његов протибкандидат Бојан Копривица (СНСД) освојио је 2.946 гласова или 41,76 посто, подаци су Централне изборне комисије БиХ.
Начелник Милован Бјелица у интервјуу за Радиосарајево.ба, говори о реализованим бројим пројектима из области инфраструктуре, недостатку буџетских средстава за нове капиталне пројекте, сарадњи са међународним институцијама, општинама из ФБиХ, Србије и Црне Горе, те о потенцијалима.
КОЈЕ СЕКТОРЕ СМАТРАТЕ ЗА НАЈВЕЋИ ПОТЕНЦИЈАЛ ВАШЕ ЛОКАЛНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ?
БЈЕЛИЦА: Највећи потенцијали у општини Соколац су дрвна индустрија, пољопривреда и туризам.
ШТА СУ ВАШИ ПРИОРИТЕТИ У ТОКУ ОВОГ МАНДАТА?
БЈЕЛИЦА: Потребно је завршити започете капиталне пројекте, радити на привлачењу инвеститора и отварању нових радних мјеста у реалном сектору.
КОЈА СУ НАЈВЕЋА КОНКРЕТНА ПОСТИГНУЋА ЗА ВРИЈЕМЕ ВАШЕГ МАНДАТА – ШТА ЈЕ ДО САДА УРАЂЕНО?
БЈЕЛИЦА: Обновљена је комплетна водоводна мрежа на подручју општине, те извршено проширење водоводне и канализационе мреже. Ревитализована су бројна предузећа и јавне установе са подручја општине која су била пред стечајем и гашењем. Отворена смо општина са акцентом на локални развој и сарадњу са међународним инситуцијама, стратегија развоја коју прати акциони план са високим степеном реализације по свим сегментима и циљевима стратегије. Ријешено је питање градског гријања и урађена Студија изводљивости за даљинско гријање на биомасу са когенерацијом. Посебна пажња посвећена је безбједности грађана. Постављен је видео надзор на образовне институције и на саобраћајнице, а урађена је расвјета, хоризонтална и вертикална сиганизација.
ШТА СТЕ НАМЈЕРАВАЛИ УРАДИТИ У ПРВОЈ ГОДИНИ МАНДАТА (2012-2013) А НИСТЕ УСПЈЕЛИ? КОЈИ СУ РАЗЛОЗИ ШТО НИЈЕ УРАЂЕНО?
БЈЕЛИЦА: Нисмо успјели успоставити тијесну сарадњу са општинама из Федерације БиХ, Србије и Црне Горе те са свим нивоима власти у БиХ, са страним амбасадама у БиХ, међународним финансијским институцијама и фондацијама. Главни разлог је што је Општина Соколац била пасивна без неке заинтересованости за било какву сарадњу са било ким, а у сврху развоја Сокоца. Нисмо успјели довести нове инвеститоре ради стварања нових радних мјеста. Разлог томе је што се тадашња локална власт ослањала на помоћ Владе РС и није се снашла у времену које је било пред њима. Нису рађене студије изводљивости, програми и пројекти, нити је било воље за сарадњом са међународним институцијама. Четири године касније, Соколац је за врло кратак период постала препознатљива Општина када је ријеч о пројектима, стратегијом, студијама, инвестиционим водичем, јавно приватном партнерству, подстицајима и олакшицама које адмнистрација нуди да би привукла инвеститоре. Остварени су бројни контакти и успостављена сарадња са међународним институцијама, амбасадама као и са свим нивоима власти у БиХ.
МОЖЕТЕ ЛИ НАВЕСТИ НАЈВЕЋЕ ПРОБЛЕМЕ КОЈЕ ИМАТЕ У ОПШТИНИ И КАКО ПЛАНИРАТЕ ИХ РЈЕШАВАТИ?
БЈЕЛИЦА: Највећи проблем је недовољан број радних мјеста у реалном сектору. Недостатак буџетских средстава за учешће на свим пројектима помоћу који би побољшали живот на Сокоцу. Ово питање покушавамо рјешити сарадњом са општинама у којој би реализовали пројекте прекограничне сарадње, а које би потпомогле европске институције и фондације. Генерални проблем свих начелника у општинама БиХ недостатак буџетских средстава за све планове и пројекте који су у плану да се раде.
ДА ЛИ РЕАЛИЗУЈЕТЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ПРОЈЕКТЕ СА ДРУГИМ ЛОКАЛНИМ ЗАЈЕДНИЦАМА У БИХ? ИМАТЕ ЛИ У ПЛАНУ ТАКВУ ВРСТУ САРАДЊЕ?
БЈЕЛИЦА: Да, то је пројекат “Про-будућност”. Имамо свакодневну сарадњу око заједничких питања са локалним заједницама из Федерације БиХ, Србије и Црне Горе и заједничко аплицирање на пројекте.
ДА ЛИ СУ У ОВОМ ПЕРИОДУ НА ПОДРУЧЈУ ЛОКАЛНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ ОТВОРЕНЕ ИЛИ ОБНОВЉЕНЕ: ОБРАЗОВНА УСТАНОВА, СПОРТСКИ ОБЈЕКАТ, ЗДРАВСТВЕНА УСТАНОВА, ПРОИЗВОДНИ ПОГОН?
БЈЕЛИЦА: Представили смо пословни простор општине Соколац у којем се могу пронаћи подаци о домаћим привредним субјектима из области дрвопрераде (радници на експлоатацији), пољопривреде, грађевинарства, текстила, трговине, туризма, образовања, здравства, невладиног сектора, односно све услуге које можемо понудити. Повећан је раст индустријске производње (дрвопрерада, производња пелета, пољопривредних и текстилних производа), услуга нискоградње, робне размјене и броја запослених. Посебно истичем посјете црквених великодостојника, амбасадора, министара, директора јавних предузећа и управа, делегација братских општина из Србије и Црне Горе, међународних организација, универзитетских професора, као и добру сарадњу са општинама из Федерације БиХ. Значајно мјесто у свему овоме заузима сарадња са цивилним друштвом, невладиним организацијама (борачка, омладинска) и удружењима (удружења пензионера, повратничких и расељених особа, затим “Мајка и дијете”, “Подршка”), спортским, образовним, културним и медијским кућама. Посебно сам поносан на то што смо највећи дио имовине укњижили на Општину, ријешили статусе Центра за унапређење пољопривреде, УНИС-а, Фарме крава у Подроманији, КТК Кнежина, Нове и старе топлане, Врела Биоштице, БОЖУР-а, Градске тржнице, Старе пекаре, бензинских пумпи у Подроманији и на улазу у Соколац, задружног дома у Бјелосављевићима… Повећана је производња млијека, меса, пољопривредних производа. Извршили смо набавку неколико десетина хиљада садница воћа, преко стотину пластеника, подијелили на десетине лактофриза, музилица, мотокултиватора и стеоних јуница. Очекујемо почетак производње у “Новој Романији”. На иницијативу Братислава Перића подржали смо оснивање Аеро клуба “Соко” Соколац. Посебну пажњу посветили смо историјском и културолошком наслеђу на подручју наше општине (истраживању некропола са стећцима у Бјелосављевићима и Лубурић пољу, истраживању пећина Под Липом и Гирске). У 2016. години некропола у Лубурић пољу уврштена је на листу Свјетске културне баштине УНЕСЦО-а. Соколац ће бити домаћин 56. Међуопштинских омладинских спортских игара “МОСИ 2019”, и тиме још једном показати да смо ми град гостољубивих домаћина, спортиста и омладине. Соколац је општина која има изузетне потенцијале (кадровске и природне ресурсе) са привредног, пољопривредног, туристичког и културно-историјског аспекта. Трудићу се да са овим потенцијалом покренемо и људске ресурсе наше општине који нису мали, те да заједнички и владин и невладин сектор, извучемо оно најбоље из наше Општине, и да на крају овог мандата сви буду поносни што ћемо моћи рећи да смо заједно изградили и уредили наше родно мјесто и направили га пожељним и за оне који траже мјесто гдје би инвестирали, па што да не и мјесто у којем би остали да живе.