Осим што је испунила све критеријуме за стицање међународног БФЦ СЕЕ сертификата о повољном пословном амбијенту, општина Соколац постаје све атрактивнија локална заједница и за улагања. Кључ привлачења инвестиција, према мишљењу амбициозног општинског руководства, лежи у успостављању сарадње са институцијама свих нивоа власти у БиХ. Према ријечима Милована Бјелице, начелника Општине, та сарадња је резултовала бројним пројектима економског опоравка, кроз ефикасније кориштење природних ресурса и осталих компаративних предности, по чему је постала препознатљива у региону.

ВЕЋ ДРУГИ МАНДАТ ЗА РЕДОМ СТЕ НАЧЕЛНИК ОПШТИНЕ СОКОЛАЦ. КОЈЕ СТЕ ПРОЈЕКТЕ ДО САДА УСПЈЕШНО РЕАЛИЗОВАЛИ ИЛИ ПЛАНИРАТЕ ЊИХОВУ РЕАЛИЗАЦИЈУ У 2018. ГОДИНИ?

”Завршена је прва и друга компонента пројекта Снабдијевање водом и канализација у општини Соколац, чија је вриједност око 5 милиона КМ. Ради се о системском рјешавању водоснабдијевања, канализације, пречишћавању отпадних вода, заштити изворишта и животне средине. Истакао бих и пројекат „Систем даљинског гријања на биомасу са когенерацијом“, у склопу којега се ради реконструкција и проширење мреже даљинског гријања општине Соколац и изградња когенеративног постројења, које ће производити 4,1 мегавати топлотне енергије и један мегават електричне енергије. Ту је и пројекат реконструкције јавног освјетљења општине Соколац, увођењем ЛЕД технологије. Усвојили смо и студију Управљања комуналним отпадом на подручју општине Соколац. Чинимо све да крене изградња трасе брзог пута Београд–Соколац–Романија–Сарајево.”

НА КОЈЕ РЕЗУЛТАТЕ СТЕ ПОСЕБНО ПОНОСНИ И ЗА КОЈЕ ПРОЈЕКТЕ СУ ИНВЕСТИТОРИ НАЈВИШЕ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ?

”Континуирано радимо на унапређењу пословног амбијента, пружању подршке инвеститорима и побољшању инфраструктуре у општини. Инвеститорима су на располагању пословне зоне Подроманија, Бјелосављевићи, као и индустријска зона Нова Романија. Општина Соколац пружа одличне потенцијале за инвестирање у шумарство и дрвну индустрију. Поносни смо на повећан раст индустријске производње у области дрвопрераде, производње пелета, пољопривредних и текстилних производа, услуга нискоградње, робне размјене и броја запослених. Повећана је производња млијека, меса и пољопривредних производа. Набавили смо неколико десетина хиљада садница воћа, преко стотину пластеника и подијелили на десетине лактофриза, музилица, мотокултиватора и стеоних јуница. Посебно сам поносан што смо највећи дио имовине укњижили на Општину, ријешили статусе Центра за унапређење пољопривреде Соколац, УНИС-а, Фарме крава у Подроманији, КТК Кнежина, Нове и старе топлане, Врела Биоштице, БОЖУР-а итд.”

ДОКЛЕ СТЕ СТИГЛИ СА ПРОЈЕКТОМ РЕВИТАЛИЗАЦИЈЕ ЦЕНТРА ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ ПОЉОПРИВРЕДЕ У СОКОЦУ, КАДА КРЕЋЕ ЊЕГОВА РЕАЛИЗАЦИЈА И КОЛИКИ ЈЕ ЗНАЧАЈ ОВОГ ПРОЈЕКТА?

”Урађена је Стратегија ревитализације Центра за унапређење пољопривреде у Сокоцу, која представља основу за инвестиционе активности. Стратегија обухвата програме за комерцијалну производњу сјемена кромпира, житарица и крмног биља, затим изградњу конгресног центра са амфитеатром и рестораном за 200 особа, опремање кабинета и сала за научно-истраживачки рад. У другој фази изградње конгресног центра, биће обезбијеђени и смјештајни капацитети за 80 особа. Ревитализација се проводи уз надзор Организације УН за храну и пољопривреду (УН–ФАО), која је ову Стратегију назвала „Топ пројекат за 2017. годину“. Вриједност пројекта процијењена је на 8 милиона КМ, а ФАО је већ обезбиједио средства у износу од 5 милиона КМ за прву фазу пројекта која почиње 2018. године, док је остатак средстава обезбијеђен из фонда Министарства за пољопривреду РС и Министарства спољне трговине и економских односа БиХ. Ревитализација овога центра унаприједиће развој пољопривреде не само у БиХ него ће бити од великог значаја за цијели западни Балкан, као и све земље југоисточне Европе.”

ПОСЕБНУ ПАЖЊУ ПОКЛОНИЛИ СТЕ ИЗРАДИ МОНОГРАФИЈЕ ОПШТИНЕ СОКОЛАЦ, АЛИ И ПРОМОЦИЈИ БОГАТОГ КУЛТУРНО-ИСТОРИЈСКОГ НАСЛИЈЕЂА ОПШТИНЕ. РЕЦИТЕ НАМ НЕШТО О ТОМЕ?

”Већ четири године ревносно радимо на Монографији општине Соколац, која је садржана на више од 550 страница и која ће почетком 2018. године изаћи из штампе. Општина Соколац обилује бројним природним љепотама и богатим културно-историјским наслијеђем, стога смо посебну пажњу посветили промоцији ових богатстава. То се, прије свега, односи на истраживање некропола стећака у Бјелосављевићима и Лубурић пољу, као и пећина Под липом и Гирске. Изузетно смо поносни да је некропола у Лубурић пољу још 2016. године уврштена на Листу свјетске културне баштине УНЕСЦО-а. Етно село „Соколовград“ још један је од пројеката на којем радимо у 2018. години, у склопу којег је планирана изградња традиционалних кућа, угоститељских и смјештајних објеката те изградња голф терена и простора за нордијско скијање.”

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име