Финансијер: Европска унија
Укупна вриједност: 14.500.000,оо КМ
Имплементатор: WYG International

PDF Прелиминарна Студија изводљивости

Овим пројектом ријешиће се проблем отпадних вода, сливова, изворишта и отворити перспектива развоја општине као здраве животне средине. Пројекат финансира Европска унија, а имплементатор пројекта је „WYG International“.

Стручни тим Европске инвестиционе банке израдио је Студију изводљивости „Системско рјешавање водоснабдијевања, канализације, пречишћавања отпадних вода, заштите изворишта и животне средине“.

На студији је радио тим од девет домаћих и иностраних стручњака. Кроз студију изводљивости обрађена су сва питања и проблеми које постоје у водоснабдијевању и канализационом систему. Пронађени су рационални одговори и конкретна рјешења. Дугорочне потребе развоја система водоснабдијевања са процијењеним цијенама су сљедеће:

• Студија губитака и Опрема за детектовање губитака и Студија санитарних зона (102,500 €)
  • Мјерење протока на мрежи и Телеметрија – Фаза I (99,115 €)
  • Мјерење нивоа на резервоарима и прекидним коморама – Фаза I (56,760 €)
  • Реконструкција дистрибутивне мреже – Фаза I, хитне мјере (97,363 €)
  • Алтернативно водоснабдијевање Подроманије са изворишта Биоштице (160,390 €)
  • ГИС водоводне мреже и прикључака (170,000 €)
  • Мјерење протока на мрежи – Фаза II (88,473 €)
  • Реконструкција ПС Биоштица, ПС Кржуљ и ПС Бањалучица (96,750 €)
  • Везни цјевовод до чвора Брезјак (41,431 €)
  • Реконструкција дистрибутивне мреже – Фаза II (13,7 км) (663,168 €)
  • Продужење мреже Ђедовци, Озерковићи и Врхбарје (518,246 €)
  • Проширење Резервоара Лазе Фаза I (500 м3) (215,000 €)
  • Третман мутноће (филтери) воде са Биоштице (400,000 €)

Оваква квалитетна студија изводљивости отвара могућности финансирања из фондова Европске уније, који подржавају програме у области заштите животне средине.