Парастосом у Храму Светог пророка Илије у Сокоцу, почело је обиљежавање 25 година од формирања Прве романијске пјешадијске и Друге романијске моторизоване бригаде, након чега је услиједило полагање вијенаца на Централно – спомен обиљежје, гдје су уписана имена више од 1.200 српских бораца погинулих на подручју Сарајевско – романијске регије у Одбрамбено-отаџбинском рату .
Вијенце су положили представници Борачке организације Републике Српске, представници Града Источно Сарајево, општинских борачких организација Сарајевско – романијске регије, као и представници општине Соколац, СУБНОР-а и Борачке организације Соколац, која је организатор овог догађаја.
Према ријечима предсједника Скупштине Борачке организације општине Соколац и предсједника Регионалне борачке организације Жељка Лалића, кроз Прву и Другу Романијску бригаду прошло је више од 15.000 војника.
– Биле су то прве формиране бригаде на овом подручју. Прва Романијска пјешадијска бригада проистекла је из 216 Брдске бригаде са командом на Хан Пијеску и дејствовала је широм бивше Југославије прије избијања Одбрамбено – отаџбинског рата. Друга Романијска бригада је формирана на данашњи дан, прије 25 година, а „покривала“ је комплетно подручје Сарајевско – романијске регије. У оквиру ове двије бригаде погинуло је око 1.500 бораца, од којих је 280 било са подручја општине Соколац – подсјетио је Лалић.
Вријеме брзо пролази, али, како каже Лалић, изгледа да се и брзо заборављају неке ствари, што се не смије дозволити.
– Заборавили смо жртву коју су дали борци Републике Српске, првенствено погинули борци, њихове породице, ратни и војни инвалиди, а о статусу демобилисаних бораца је сувишно говорити. Недопустиво је да се данас дјеца погинулих бораца боре за кору хљеба. Велики проблем је и непотизам приликом запошљавања, што у њима изазива оправдану огорченост. Борачка организација, као невладина организација, настоји да утиче на власти, да не заборави ове категорије – казао је он.
Предсједник Скупштине Борачке организације општине Соколац и предсједник Регионалне борачке организације указао је и на проблем нејединства у Борачким организацијама.
– Нажалост, власти на нивоу Републике Српске финансирале су неке друге организације, што је довело до нејединства у борачкој популацији. Из тих разлога, позивам све борце на јединство. Ако хоћемо да сачувамо Републику Српску, за коју смо се борили, морамо заједнички дјеловати – поручио је Лалић и исказао задовољство што се велики број људи из јавног и политичког живота, те грађана општине Соколац, одазвао обиљежавању овог значајног дана и одао почаст страдалим у протеклом одбрамбено – отаџбинском рату.
Бивши командант Првог батаљона Прве романијске пјешадијске бригаде Срето Пантић рекао је да је кроз његову јединицу за вријеме рата прошло близу 1.500 војника.
– Тачан број погинулих не знам, али било их је много. Само на Нишићкој висоравни, током једномјесечне офанзиве, погинуло је десет, а рањено преко стотину војника – присјетио се Пантић.
Он је додао да су данас демобилисани борци у незавидном положају, нарочито када је ријеч о запошљавању.
– Демобилисани борци се још увијек боре за преживљавање, раде све и свашта. Борачки додатак је минималан, што је поражавајуће – оцјенио је Пантић.
Породице погинулих бораца и борце Прве и Друге романијске бригаде поздравио је Радован Видовић, командант Друге романијске моторизоване бригаде.
– Осјећам се почаствовано што сам данас овдје. Морамо наставити обиљежавање значајних датума и усмјерити се на јединство борачких организација. Ако смо за вријеме рата успјели бити јединствени и сложни, у смислу да смо имали све што је тада требало војницима, од хране до оружја, можемо и данас тако у миру. Страначке подјеле не смију да превладају – поручио је Видовић.
Начелник општине Соколац Милован Бјелица истакао је да је ово веома значајан дан за општину Соколац.
– Соколац је много допринио у стварању Републике Српске. Све што смо остварили, успјели смо захваљујући јединству наших бораца, на које се и данас позивамо. Посебну захвалност дугујемо Митрополији дабробосанској, на чијем челу је у ратно вријеме био митрополит дабробосански Николај, којег морамо поменути на овај дан – истакао је Бјелица.
Нико Кошарац, који је изгубио два сина у протеклом рату, сматра да се треба наставити обиљежавање овог датума, да се не заборави жртва страдалих.
– Изгубио сам два сина, Спасимир је рођен 1971., а Миломир 1974. године. Погинули су у истом рову 18. јануара 1994. године. Када је био егзодус Срба пренијели смо њихове кости на Војничко спомен -гробље „Мали Зејтинлик“ у Сокоцу. Да нема оваквих манифестација, све би пало у заборав. Међутим, то није довољно, власти би требало више да воде рачуна о борачким категоријама – додао је Кошарац.
Након полагања вијенаца, услиједила је посјета Спомен – соби, у којој се налазе фотографије 630 српских бораца, погинулих на овој регији. Пригодним културно – умјетничким програмом завршено је обиљежавање 25 година од формирања Прве романијске пјешадијске и Друге романијске моторизоване бригаде.