Експертски тим за опоравак „Шума Републике Српске“ као један од начина за остваривање финансијских уштеда у овом предузећу осмислио је упућивање радника на колективни годишњи одмор и плаћено одсуство, открива КАПИТАЛ.
Радници „Шума Републике Српске“ до 14. јануара налазе се на колективном годишњем одмору, а након тога ће бити упућени на плаћено одсуство или популарније на чекање до краја јануара на којем ће примати 70 одсто плате.
Ову одлуку претпосљедњег дана прошле године донио је в.д. генералног директора Блашко Каурин, а како КАПИТАЛ сазнаје, то је урађено на приједлог Експертског тима у којем су предсједница Надзорног одбора овог јавног предузећа Биљана Марковић и помоћник министра за шумарство Раденко Лакетић.
„У периоду од 1. до 14. јануара у свим организационим дијеловима користиће се годишњи одмор с тим да је потребно организовати активно дежурство, односно рад служби гдје је то неопходно (послови пописа, чуварска служба, пријем и дистрибуција поште и остале службе по потреби)“, наводи се у одлуци.
Задужују се директори организационих дијелова, каже се даље, да зависно од временских услова за нормално одвијање редовних дјелатности од 15. до 31. јануара направе распоред слања радника на плаћено одсуство у складу са позитивним мишљењем репрезентативног синдиката, те чланом 91. Закона о раду и чланом 52. Колективног уговора за запослене у „Шумама“.
Члан 91. на који се позива Управа „Шума“ каже да „послодавац, уз консултације са синдикатом може радника упутити на плаћено одсуство (чекање) у случају непланираног привременог смањења обима послова код послодавца, као и разлога економско-финансијске или техничко-технолошке природе.
„За вријеме трајања одсуства радници остварују право на накнаду плате у висини од најмање 50 одсто просјечне плате радника остварене у претходна три мјесеца. Начин упућивања радника, дужина трајања, међусобна права и обавезе радника уређују се колективним уговором“, каже Закон о раду.
Ипак, Колективни уговор даје већа права радницима и каже да „на чекању“ примају 70 одсто просјечне плате.
„Поред тога што радници добијају 30 одсто мању плату, немају право ни на топли оброк и остале принадлежности, тако да ће у оним организационим дијеловима у којима су синдикалне организације дале сагласност за упућивање запослених на чекање, радници примити по 500 марака мање“, објашњава један од синдикалних представника који је инсистирао на анонимности.
Када би свих 4.700 радника било упућено на чекање и када би сви добили умањене плате за јануар, он објашњава да би се уштедјело више од два милиона марака.
„Али то није могуће зато што не могу сви радници бити упућени на чекање, јер неке службе морају да раде, као ни зато што нису у свим газдинствима исти временски услови, па нема ни потребе да се сви упућују на чекање. Али и када би сви били упућени на чекање и када би се на једној плати уштедјело два милиона марака, то не би играло велику улогу, нити би превише помогло у превазилажењу очајне ситуације“, каже наш саговорник.
Он каже да упркос ставу Јединствене синдикалне удружене организације „Шума Републике Српске“ (ЈУСО) која је дала позитивно мишљење на приједлог да се радници пошаљу на чекање више од пола синдикалних организација по организационим дијеловима није дало сагласност.
„Радницима који због отежаних временских услова не раде, радни дани се могу евидентирати као плаћено одсуство и на тај начин обрачунати плате, као што је урађено за период од 23. децембра до краја тог мјесеца, али не може синдикат унапред давати сагласност да се радницима обрачунавају плате као да су на чекању“, објашњава наш саговорник.
Он подсјећа и да ово није први пута да ЈУСО умјесто да брани права радника повлачи потезе у корист Управе, истичући да је о томе писао и КАПИТАЛ.