Пред нама је нова велика криза, која ће драстично промијенити правила игре, оно што нас чека горе је и од саме рецесије, поручује милијардер Роберт Кјосаки, аутор свјетског бестселера “Богати отац, Сиромашни отац”, у свом подкасту на YouTube.
Он је поново привукао пажњу својим контроверзним изјавама о глобалној економији, дуговима и ономе што нас чека у наредним мјесецима.
Кјосаки, познат по томе што без устручавања указује на мане традиционалних финансијских савјета, вјерује да смо пред још једним глобалним изазовом.
Људи не виде дугове
Кјосаки је нагласио да се економија суочава са озбиљним проблемима који остају непримјећени од стране већине. Што је свакако проблем који нас увлачи у дубљу кризу.
“Гледао сам ЦНБЦ и они говоре само о позитивним стварима – како је инфлација ниска и како не треба да бринемо. А ја сам се запитао: Шта је са дуговима? Како не виде да су дотакли плафон са задуживањем? Причају да нам је економија супер, а не виде огромне дугове око нас. Берза се посљедњих дана смирила, и сви дјелују срећно, али задужујемо се преко сваке мјере и то је преопасно”, рекао је Кјосаки.
Штедише ће бити губитници
Један од главних проблема, према његовим ријечима, јесте питање како владе и банке реагују на финансијске кризе.
“У ‘баилоут’ сценарију (баилоут економска ријеч за покушаје спашавања банака), спашавају банке и штедише, док у ‘баил-ин’ сценарију, штедише постају губитници јер они плаћају за неуспјехе система. Људи не схватају ову разлику и због тога неће бити спремни на оно што долази“, упозорио је Кјосаки.
Глобални проблеми које не видимо
Говорећи о БРИЦС земљама и промјенама на глобалном нивоу, Кјосаки је истакао да се свијет припрема за потпуно нову економску парадигму, али да већина људи то још увијек не примјећује.
“Дјелује као да покушавају да ставе иглу и конац кроз све, како би све увезали. Ово што нам се дешава је глобално, али проблем је што ни ви ни ја то не можемо да видимо. Како је говорио мој професор, људи не могу да ријеше проблеме које не виде”, рекао је он.
Најугроженији бејби бумери
Роберт Кјосаки је у недавном посту на платформи X изразио забринутост због финансијске рањивости генерације бејби бумер („baby boomers“) услијед промјена на тржишту. Он тврди да су прошли трендови, попут експанзије тржишта некретнина 1970-их и раста вриједности акција захваљујући 401(к) плановима, створили нереална очекивања.
“Када берза пукне, бумере ће погодити најтеже”, упозорио је, истичући потребу за радикалном финансијском промјеном.
Кјосаки је такође позвао млађе генерације да савјетују своје родитеље да продају имовину велике вриједности, попут некретнина и акција, док цијене још увијек држе високу вриједност. Предвидио је да ће ова тржишта ускоро доживјети значајан пад.
“Највећи крах у историји долази. Молим вас, дјелујте на вријеме и обогатите се прије него што бумери остану без ичега, рекао је, подстичући инвеститоре да улажу у Биткоин, злато и сребро. Његов коментар, усред недавног краха крипто тржишта, наглашава његово повјерење у Биткоин као заштиту од очекиваног економског колапса”, рекао је Кјосаки а пренос цоинпаге.цом.
Алтернативне инвестиције у фокусу
Ово није први пут да Кјосаки промовише алтернативне инвестиције, он такође у подкасту наглашава да га је рецесија 2008. учинила супер богатим, а садашња рецесија, која се по њему дешава у 2024. години, учиниће га још богатијим. Он константно заговара Биткоин, истичући његов потенцијал да превазиђе макроекономске изазове.
Биткоин је након благог пада данас достигао вриједност од преко 100.000 долара, а предвиђања стручњака су да ће криптовалута и даље само расти.
Другачији поглед на тржиште акција
Кјосакијева мрачна прогноза оштро се разликује од тренутних перформанси америчког тржишта акција. Према подацима „The Kobeissi Letter“, С&П 500 индекс је на путу да постигне историјски успјех и четрнаесту годину заредом надмаши глобална тржишта. Од 2009. године, индекс је порастао за 446 одсто, значајно премашивши раст MSCI World Index-а од 229 одсто.
Истовремено, амерички пензиони фондови биљеже раст. Број милионера достигао је 544.000 у трећем кварталу 2024. године, што је повећање од 56 одсто у односу на претходну годину. Ипак, готово 40 одсто радника нема приступ плановима за штедњу за пензију, што указује на све већи јаз у богатству.
Почетком ове године, Кјосаки је предвидио да би Биткоин могао да достигне 1 милион долара до 2030. године, покретан напретком у вјештачкој интелигенцији, коју је назвао фактором који ће „потрести свијет новца“ на начин који би могао бити „застрашујућ.“
Прошле године, Кјосаки је тврдио да ће криптовалута премашити 350.000 долара до августа, али његов досљедно оптимистичан став још увијек није усклађен са стварношћу тржишта.
Иако су Кјосакијеве прогнозе често екстремне, други истакнути заговорници криптовалута и аналитичари такође предвиђају значајан раст.
Прилика у кризи
За разлику од многих који се плаше надолазеће економске нестабилности, Кјосаки вјерује да је управо у кризама могуће пронаћи највеће прилике.
“Криза из 2008. године ме је учинила милијардером. Ова нова криза ће ме учинити још богатијим, јер знам гдје да гледам и како да реагујем”, казао је Кјосаки.
Кјосакијев савјет за 2025.
За оне који желе да заштите своје финансије, Кјосаки савјетује улагање у злато, сребро и биткоин.
“То су моји главни ослонци. Вјерујем да фиат валуте губе вриједност и да су ове имовине најбољи начин да сачувате богатство у времену глобалних промјена”, додао је.
Како ће се ситуација развијати и да ли ће Кјосакијеве прогнозе бити тачне, остаје да се види, пише Бизпортал. Једно је сигурно – он наставља да изазива устаљене норме и подстиче људе да размишљају изван оквира.