Чланови комисије која је утврдила озбиљне пропусте у прикупљању таксационих података за шумско-привредно подручје (ШПП) „Руђанско“ тврде да су по казни упућени у Рудо и распоређени на послове прикупљања управо тих података, открива КАПИТАЛ.

Парадокс је што је прво комисија управи „Шума“ поднијела извјештај у којем је изнесен низ замјерки на дотадашње теренске радове.

Управа „Шума“ је усвојила извјештај комисије, након чега су њени чланови, како тврде, по казни распоређени на послове прикупљања таксационих података у ШПП „Руђанско“, али су одбили налог да иду на терен.

Комисија коју је формирао генерални директор „Шума“ Блашко Каурин са задатком да провјери квалитет урађених теренских радова на прикупљању таксационих података за ШПП „Руђанско“ у извјештају који је у посједу КАПИТАЛ-а навела је да би шумско-приведна основа која би требала да буде урађена на основу података прикупљених без икаквог теренског рада и утврђеном злоупотребом новог информационог система била неупотребљива.

Чланови комисије су оцијенили да је слично стање утврђено у још три шумско-привредна подручја „Јахоринском“, „Романијском“ и „Вишеградском“, истичући да се плански документи за та три ШПП завршавају хитно како би се заташкале неправилности.

Управа „Шума“ усвојила је извјештај ове комисије, а директор Блашко Каурин закључком је задужио Истраживачко-развојни и пројектни центар (ИРПЦ) да „сву расположиву снагу усмјери на теренско прикупљање и обраду таксационих података у циљу што хитнијег завршавања ШПО“.

Поред тога, Каурин је закључком задужио ИРПЦ да „покрене поступке за утврђивање одговорности против лица која су била задужена за прикупљање таксационих података за ово подручје“.

И тим закључком се дошло до невиђеног парадокса, јер је одговорно лице директор ИРПЦ-а, а на тој функцији је у вријеме када су прикупљани таксациони подаци био Мирослав Деспотовић.

Пошто је почетком прошлог мјесеца заједно са још шест директора шумских газдинстава и извршним директорима „Шума“ смијењен и Мирослав Деспотовић, практично није могуће ни против кога покренути поступак за утврђивање одговорности.

Након што је смијењен Деспотовић, овлаштења директора ИРПЦ-а добио је дотадашњи технички директор Саша Дрљача. Он је 25. новембра и донио рјешења којима је чланове Комисије распоредио на послове прикупљања таксационих података за израду ШПО.

Дрљача каже да не жели да се препуцава са људима за које одговорно тврди да не мисле добро ни „Шумама“, ни ИРПЦ-у.

„Нико нигдје није упућен по казни. ИРПЦ је закључком задужен да сву расположиву радну снагу усмјери на теренско прикупљање и обраду таксационих података у циљу што хитнијег завршавања ШПО. У складу са тим закључком и чланови комисије су распоређени на те послове. Они су одбили тај распоред и са тим је упозната управа јавног предузећа“, каже Дрљача за КАПИТАЛ.

Он је додао да не жели с њима да се препуцава у јавности, истичући да је са свим упозната управа предузећа.

Међутим, чланови Комисије у допису достављеном нашем порталу тврде да је посебан проблем то што посао прикупљања таксационих података не може да се врши у овом временском периоду и условима зато што се угрожава безбједност радника, али и зато што теренски радови извршени у зимским мјесецима не задовољавају потребни квалитет и представљају нарушавање шумарске струке.

Они су заједно са другим радницима ИРПЦ-а упутили допис генералном директору са молбом да с њима одржи састанак, али на допис никада нису добили одговор.

Подсјећамо, на неправилности у теренском раду приликом узимања података за израду ШПО за шумско-привредно подручје „Руђанско“ указао је шумарски инжењер Предраг Милошевић, запослен у ИРПЦ који је био задужен за писање ове ШПО.

КАПИТАЛ је открио да је Милошевић још почетком августа са неправилностима које је примијетио упознао координатора за израду ШПО у шумском газдинству Рудо, затим директора тог шумског газдинства, као и директора ИРПЦ-а, а пошто није било никакве реакције о свему је обавијестио ресорно министарство.

Поред тога, подсјећамо да је КАПИТАЛ почетком фебруара ове године открио да шумска газдинства „Зеленгора-Калиновик“, „Трескавица-Трново“, „Добој-Добој“ и „Мајевица-Лопаре“ немају важеће шумско-привредне основе.

Након тога, шумарска инспекција је изашла у контролу и потврдила наше наводе, због чега су издали рјешења о забрани редовне сјече у наведена четири газдинства. Ти проблеми у међувремену су ријешени, али сада се поставља питање квалитета израђених ШПО.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име