Поводом предложених измјена Закона о буџетском систему Републике Српске и прерасподјеле прихода остварених од индиректног опорезивања (ПДВ-а), огласио се и начелник Берковића Бојан Самарџић, који је нагласио да није тачно да ова мјера представља помоћ искључиво неразвијеним и изразито неразвијеним општинама.

„Напротив, у прерасподјели средстава учествују и развијене локалне заједнице попут Лакташа, Требиња и Градишке. Тачније, преко 90% јединица локалне самоуправе учествује у прерасподјели. Према предложеним измјенама, средства би се прерасподјељивала тако да се општинама и градовима са више од 100.000 становника (читај Бањалука и Бијељина) умање приходи од индиректних пореза за 7%, а тај износ додјељује општинама и градовима са мање од 50.000 становника, на начин да 65% средстава иде локалним заједницама које су претходне године оствариле мање од 5 милиона КМ прихода од индиректних пореза, док 35% одлази онима са приходима већим од тог износа“, навео је Самарџић, који је начелник једне мале и неразвијене општине.

О коначној прерасподјели, наглашава он, одлучује Влада, што додатно указује на централизовање моћи и политичку контролу, умјесто на правичан и системски приступ помоћи.

„Прерасподјела ПДВ-а, иако корисна у кратком року, није рјешење за проблеме неразвијених општина. Суштинска рјешења захтјевају дугорочну стратегију и законске измјене које ће створити стабилне темеље за развој. Између осталог, неопходно је:

– Јачати локалну самоуправу у смислу да локалне заједнице имају право да управљају ресурсима на својој територији. Ово је у складу са европским праксама и искуствима, а значило би већу аутономију и финансијску стабилност.

– Донијети Закон о финансирању јединица локалне самоуправе, којим би се, између осталог, дефинисао посебан фонд за подршку неразвијеним општинама. На тај начин би се обезбиједио стабилан извор финансирања за задовољавање потреба становника ових општина.

– Донијети Закон о равномјерном развоју, који би обезбиједио стратегију за смањење разлика између развијених и неразвијених средина, са конкретним механизмима за постизање уравнотеженог развоја.

– Фискалне олакшице за инвеститоре у смислу ослобађања инвеститора који се одлуче за пословне активности у неразвијеним општинама од плаћања доприноса у првих неколико година пословања, што би подстакло улагања и развој локалне привреде“, наводи он.

Он сматра да предложена прерасподјела, иако може донијети привремене бенефите, није одрживо рјешење.

„Права помоћ неразвијеним општинама лежи у системским реформама које ће обезбиједити дугорочну стабилност, а не у политички мотивисаним мјерама. Као начелник, залажем се за истинске промјене које ће омогућити равномјеран развој свих локалних заједница“, навео је Самарџић.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име