Међународни фестивал малих сцена и монодраме Републике Српске свечано је отворен синоћ у Културном центру Источно Ново Сарајево.

Фестивал је отворила представа „Комедија ометена у развоју“, бијељинског Градског позоришта „Семберија“, у режији Душана Тузланчића, по тексту Миливоја Млађеновића.

Тузланчић је рекао Срни да представом тражи одговоре на питања шта је истина, а шта лаж, „да је женско међуножје мање битно од мача или крста, да међу великим ратницима нема инфанта, шизофреника, тананих душица или једноставно људи које жене баш толико и не привлаче“.

Њега, путем овог комада, интересује да ли монаси немају ама баш никаквих емотивних дилема, да позориште не може да узвиси провинцијски дух, да није гласнија једна грлата будала него сто паметних и финих људи.

Тузланчић је рекао да на та питања траже одговоре ликови у овој драми, правећи позориште, додајући да они бјеже у 19. вијек да би пробали истину да умотају у обланду, а реална стварност их стално враћа напријед, у 21. вијек.

– Враћа напријед? А како назвати мјесто и вријеме у којем позориште политичари покрећу и гасе потезом оловке, ратни профитери једини могу да спонзоришу, а антички хор не чине мудри, него грлати? Повратак напријед. Или је правилније напредак назад? – упитао је Тузланчић.

Према његовим ријечима, може драмски писац да престане да иде у позориште, редитељ и критичар, такође, јер они, свеједно, имају неко своје позориште, у својој глави, а само глумац не може без правог позоришта.

– Јер само у правом позоришту, кад се завјеса спусти, аплаузи утихну и патоси попадају, а глумци као кловнови послије циркуса крену да скидају шминку, постоји један тон у желуцу. То је тон истине. Оне коју публика /готово/ никад не чује – закључио је Тузланчић.

Писац текста Миливоје Млађеновић рекао је да га је почетак рада Градског позоришта „Семберија“ у његовом родном крају додатно подстакао да расправи о проблему односа мушкарца и жене дода оквир о стварању театра који игра ову комедију.

– Тако се прва представа бијељинског позоришта до извјесне мјере претворила у програмску објаву позоришног живота – рекао је Млађеновић Срни.

На отварању фестивала обратила се и помоћник министра за културу у Влади Републике Српске Тања Ђаковић.

– Министарство годинама подржава Међународни фестивал малих сцене и монодраме. Овогодшњи Фестивал говори о заиста континуитету позоришног стваралаштва и засигурно представља и признање културним ствараоцима Републике Српске и града Источно Сарајево за допринос у његовању позоришне умјетности – истакла је Ђаковићева.

У музичком предаху током церемоније отварања Фестивала учествовали су студенти Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву Вероника Грошева, сопран, и Дарио Михаљевић, хармоника, који су извели композицију „Стари јавор“ из Кино филма „Дјевојке“.

За сутра у 18.00 часова планиран је ауторски пројекат Николине Вујевић „Нина?“, у властитој режији и извођењу.

У 20.00 часова биће изведена представа „Окрет театра“ из Београда „Аутобиографија“, према тексту Бранислава Нушића, у режији Јована Грујића.

Организациони одбор фестивала чине градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић, начелници општина Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа Јован Катић и Маринко Божовић и директор Културног центра Источно Ново Сарајево Младен Јанковић.

У жирију фестивала су редитељи Драган Елчић, Витомир Митрић и Данило Бећковић.

Покровитељи фестивала су Министарство просвјете и културе Републике Српске, Министарство цивилних послова у Савјету министара, Министарство културе Србије, Град Источно Сарајево и општине Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа, а међу медијским покровитељима је Новинска агенција Републике Српске – СРНА.