Врака је српска општина у сјеверној Албанији у округу Скадра. Регион обухвата насеља смјештена на обали Скадарског језера, на 7 км сјеверно од града Скадра.Врака је састављена од десет села а сједиште општине налази се у селу Борич . Овај етнографски регион насељавају Срби и Подгоричани (како тамо називају Србе исламске вјере ) и; то је центар српске заједнице у Албанији.
Године 2007. лингвисти Клаус Штајнке и Џелал Илири су радом на терену уврдили тачност навода у литератури из прошлости, о постојању села етничких мањина која говори српским језиком и који припадају Српској националној заједници . У области Скадра постоје следећа села са српском популацијом која говори зетски дијалект српског језика која су искључиво насељена Српским становништвом које говори зетски дијалект Српског језика:
- Млади Борич
- Велики Борич
- Борич
- Кула Рашка
- Грил
- Омара
- Котрабудан-Котроман
- Балшићи
- Деригнат – Скарско Војводство
Дањ и Зетска Каменица на Скадарском језеру ,пропојена Албанији 1924 .г. по Српски народ у цјелини неповољним уговором Краљевине СХС и међународно полупризнате новонастале државе Албаније .
По књизи Албанског Академика и предсједника друштва историчара Албаније Селами Пулахија који је изучавао Садарски дефтер из 1485 .године са пописом становништва ,поменути тврди да на Територији Скадарског санџаката нико није говорио албански језик ,јер тада није ни постојало државе Албаније ( установљена Манастирским конгресом 1912 .г у Валони ) ни албанског језика,већ језик Гегаљонских Малесорских племена, који су још од средњег вијека припадали Кучима – Горња Зета . Selami Pulaha ,Tiranë 1976 .
Пулахи такође тврди да је доминантни језик у данашњој Сјеверној Албанији до 1936.године био српски. Он ће на страни 63.записати: Готово сви топоними у срезовима Скадар ,Љеш ,Епископија и Кушеш имали су Српско значење .
-Дарданија не може бити замјеница за Косово и Метохију .Албански језик који је настао реформом аронунско-влашког нема идиом за Косово ,записаће Академик Селами Пулахи. Он даље каже :
Породица Котроманић која је владала средњовјековном Босном води поријекло од Балшића из Котрабудана Врачког.Излишно је онда питати чија је Босна .Сваком озбиљном научнику јасно је да је садашња Албанија настала од три дијела :Српске провинције Скадарске Зете ,исламског калифата са сједиштем у Тираници и Сјеверног Епира са сједиштем у Корчи (Горици ) .
Због таквог крајње објективног става Академика Пулахија Предсједник Савјета министара Енвер Хоџа ,доживотни вођа Албанске партије рада савјетовао му је„ да се добровољно повуче са мјеста Предсједника Академије Наука Албаније и друштва историчара ,како не би узбуњивао јавност његовим ненаучним ставовма ,посебно ,академике тзв.Косовске Академије наука и уметности ,која је установљена после усвајања Устава СФРЈ 1974 .г .и наносио зло албанској народности у Дарданији (по Косовским академицима старо име за Косово ) Zeri i Popullit nn 1297 ,s.2 . Селами Пулаха ,није се предао под политичким притисцима Албанских власти и бива смијењен декретом Рамиз Алије ,потоњег Предсједника Президијума Албанске партије рада „као непријатељ марксистичко – лењинистичке идеје савремене Албаније ” – Arrkiv PPSH ,Tirane 205-23/1977.
Пулахи је пред смрт изведен на суд за заштиту државе али његова смрт била је бржа од пресуде. Водећи Српски албанолог Академик проф др Каплан Буровић назван још и „Српски Мендела“ ,који је 33 године живота провео у злогласним албанском гулагу Бурељ изнад града Љача у књизи „На истоку ништа ново “ дао је отворену подршку академику Пулахију и албанским академицима који су се за разлику од њихове „косовске браће “ бавили науком .Буровић ће записати „Сваки Албанац био он неук или учен зна да је Скадар прва Српска престоница.Албански језик никада се кроз историју није користио у Скадру,Љешу ,Кукешу и на Космету “ -„На истоку ништа ново „-стр 22 затвор Бурељ 1978 .године .