Једноставан тест који препоручују неуролози и који траје само пар минута може открити прве симптоме деменције. Све што је потребно јесте да нацртате сат, а то како сте га нацртали ће рећи да ли је време за посету лекару.
Савремена медицина је довољно узнапредовала да се многа обољења, а нарочито неуролошка, могу дијагностиковати довољно рано. Али, без обзира на све могуће дијагностичке методе, вештачку интелигенцију и друге модерне алате, неуролози и даље остају верни методи старој неколико деценија.
Све што је потребно јесте да нацртате сат
Тест са цртањем аналогног сата можда делује на први поглед неозбиљно, али доктор неурологије Хесус Рамирез-Бермудез, сматра да је он веома делотворан у откривању разних симптома деменције и других когнитивних проблема. Задатак је врло једноставан: потребно је да се нацрта аналогни сат и на његовом бројчанику распореде бројеви од 1 до 12, а затим шакама обе руке „постави“ одређено време, на пример, 11 часова и 10 минута.
Иако задатак изгледа сасвим једноставно, они који имају проблема са деменцијом, чак и у њеној раној фази, он је изузетно тежак, јер они не могу да се присете како бројчаник изгледа, као ни како су распоређени бројеви. Тест од пацијената захтева не само да се сете изгледа сата, већ и да планирају и организују простор унутар бројчаника, а потом и покажу задато време. Управо ове вештине и јесу међу првима које страдају приликом деменције.
Clock drawing. It remains one of the easiest and cheapest ways to identify patients with mental/behavioral disorders who require further neurological & neuropsychological workup
Source: https://t.co/DspllJWWYA pic.twitter.com/AXX99eaiqk
— Jesus Ramirez-Bermudez (@JRBneuropsiq) May 29, 2023
Ако сат нацртате овако – време је за посету лекару
Овај алат за дијагностиковање раних симптома деменције неуролози користе већ деценијама. Оцењивање резултата базира се на неколико критеријума: колико је добро је нацртана кружница, односно оквир сата, да ли су сви бројеви на бројчанику добро распоређени или постоје грешке у распореду, као и да ли су тачно постављене руке на задато време. Ако пацијент има добре резултате по свим критеријумима, ово „виртуелно искључује“ деменцију.
Ако се ипак догоди да пацијент има потешкоћа у цртању сата, то би требало да буде знак за узбуну и повод да закажу преглед код летака, саветују стручњаци, а преноси Дејли Мејл. Тест са сатом није једини начин да се дијагностикује деменција: постоје слични тестови креирани још 1996. године (Монтреал когнитивни тестови – MoCA), у коима пацијенти цртају различите облике, називе имена и присетити се списка неких предмета.