Са Новом годином стиже ново поскупљење електричне енергије. Што се тиче Електропривреде Републике Српске цијене ће ићи горе до 12%, али још се чека званична одлука Регулаторне комисије за енергетику. Грађани забринути, а струка упозорава: све би могло довести до озбиљних посљедица по животни стандард. Услиједиће ланчана поскупљења.
Од Нове године поскупљује струја и то у проценту од 5 до 12 одсто, потврдио је први човјек Електропривреде Републике Српске Лука Петровић. Ево колико ће бити повећање:
“Примјера ради, тарифна група до 350 киловат-сати електричне енергије имаће промјену на рачуну од 1,19 до 2,80 КМ, групе од 350 до 1.000 киловата имале би промјене цијене од 3 КМ па до 15 КМ, зато што су то рачуни од 52,5 КМ до 105 КМ. Трећа група, то су оне које троше више струје – ту су рачуни већ по 200 КМ и више, па би сигурно били за 20 КМ већи од постојећих рачуна“ , изјавио је Лука Петровић, директор ЕРС-а.
Задњу ријеч има Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске, чији ће став бити познат средином децембра.
“18. новембра стигао је захтјев ‘Електропривреде’. Регулаторна комисија за енергетику није разматрала захтјев на редовној сједници, нити је одлучивала о томе. То ће учинити у наредном периоду и утврдити његову усклађеност са Законом о електричној енергији и подзаконским актима који регулишу ову област. Комисија ће донијети коначну одлуку у законом прописаном року, а најкасније до 15. децембра, о чему ће обавијестити јавност.” – наводи се у саопштењу Регулаторне комисије за енергетику Републике Српске.
Вијест о већој цијени струје грађане не изненађује, али их забрињава. “То је неописив удар на радника, на пензионера, на сав јадан просјечан народ.”, сматрају грађани.
Снежана Шешлија предсједница Удружења потрошача из Добоја каже да су овим поскупљењем погођени првенствено пензионери, особе са инвалидитетом, као и особе са социјалним примањима. ”Тако да најугроженије категорије овај пут нисмо успјели сачувати и заштити и плашим се да ће то бити општи хаос у фебруару мјесецу.”, сматра Шешлија.
Реагују и привредници. Иду на састанак са Владом.
“У петак ћемо имати разговоре са Владом РС и надамо се да ће Влада, Електропривреда и послодавци покушати постићи неки договор да то повећање цијена струје не буде тих планираних 12% него што је прихватљивије за привреду да останемо на 3, 4, 5% …”, каже потпредсједник Уније послодаваца Републике Српске Саша Тривић.
Кључни фактор поскупљења струје је лоше управљање Електропривредом, а све би могло довести до локалне инфлације и угроженог животног стандарда, став је економиста.
“Пораст цијена струје изазваће пораст свих других цијена производа у чијој производњи учествује електрична енергија, а ријеч је о великом броју производа. Треба запазити чињеницу да уназад 10 година у свим неизборним годинама иде се са мјерама повећања цијена струје што се може сматрати као превара грађана.”, објашњава економиста Миленко Станић.
Струја је посљедњи пут поскупила почетком прошле године након општих избора када је укинута ткзв. јефтина тарифа, а уведено правило да они који троше више плаћају скупљу струју од оних који троше мање. И тада су, а по свему судећи и сада ће, цех платити једино грађани.