Како су „Шуме РС“, јавно предузеће које газдује шумама на милион хектара земљишта, накарикале 6,3 милиона актуелног, те више од 130 милиона акумилураног губитка? Многи тврде да су кола кренула низбрдо прије 20 година, кад је Педи Ешдаун смијенио тадашњег директора.

Ешдаун је 2004. смијенио генералног директора Јавног предузећа “Шуме РС” Саву Крунића, а Валентин Инцко га је 2019. рехабилитовао. Али, рехабилитација “Шума РС”, које су за 20 година превалиле пут од “златне коке” до хроничног губиташа, много је тежа мисија.

Крунић је био кадар СДС. На челу “ШумаРС” га је наслиједио његов партијски друг Милета Лимић, а потом Властимир Топалић, који је био посљедњи СДС-овац на челу овог јавног предузећа.

Од 2006. године “Шумама” владају СНСД и Социјалистичка партија Петра Ђокића.

Упућени тврде да су СДС-овци оставили на рачуну 21 милион КМ и да је за тај успјех назаслужнији управо Саво Крунић. Истина, и за његовог мандата су милиони цурили и мимо касе, бар су тако сматрали у ОХР-у.

И Милета Лимић је био под истрагом. Тужилашво га је теретило да је, као директор Шумског газдинства у Рогатици, првокласне балване продавао као трећу класу или их отписивао као шкарт.

Дакле, ни СДС гарда није била имуна на шумско – бандитске марифетлуке, али су ипак водили рачуна да и каса јавног предузећа буде пуна.

Након што је Милорад Додик 2006. преузео власт у Републици Српској, власт у “Шумама РС” је преузео контроверзни Неђо Илић. Неки извори тврде да је и Илић оставо иза себе касу пуну милиона и да је чак увећао наслијеђени салдо.

Можда је тако било “на папиру”, али стварна дешавања у “Шумама РС” свједоче да од Илићевог директоровања почиње ера минуса у овом јавном предузећу.

Илић је смијењен 2011. године, под оптужбом да је имао скоро 50 милиона ненаплаћених, тачније ненаплативих потраживања. У преводу: обловину је давао “повлаштеним купцима” за које се знало да робу неће платити.

Ипак, Илић је именован за помоћника тадашњег министра пољопривреде за ресор шумарства. Дакле, радио је посао који данас обавља Раденко Лакетић.

Неђо Илић се није дуго задржао у министарству. Смијењен је, а потом је ухапшен под сумњом да је злоупотребо службени положај директора и нанио вишемилионску штету “Шумама РС”.

Неђо Илић је већ дуго “изван операције”, али је његов син Саша Илић в.д. директора Шумског газдинства “Оштрељ” Дринић. Мада се прича да се Илић млађи не разумије превише у свој посао, сјеча директора га је за сада заобишла.

Након Неђе Илића почиње ера директора из Ђокићеве Социјалистичке партије.

Срђан Љубојевић, који је 2011. наслиједио Илића старијег, био смијењен већ 2012. гдине, након што је ухапшен под сумњом за примање мита.

Замијенио га је Јаков Галић, који је поднио оставку 2013. године. Оптуживали су га није урадио ништа на смањивању броја запослених и санирању милионских губитака у “Шумама РС”.

Дакле, још прије 11 година је, према писању медија, прекомјерно запошљавање довело је до тога да су “Шуме РС” имале вишак од 1.000 радника.

Због тога је, систематизацијом радних мјеста, предвиђено формирање нових организационих јединица које би би се бавиле “споредним дјелатностима”. Раднике овог сектора зову берачима гљива, дрењина и шипка.

Фото: РТРС

– На тај начин ће људи који сједе по канцеларијама у администрацији, који немају шта да раде, имају дупла радна мјеста, стварно добити радно мјесто на којем ће моћи да зараде своју плату – изјавила је у то вријеме Биљана Марковић, која је и тада била предсједница Надзорног одбора “Шума РС”.

Марковићева је и данас на овој функцији, а у фантомским “споредним дјелатностима”, како наводе извори Српскаинфо, запослено је скоро 1.000 људи. Тачније, они су на платном списку, али нису баш запослени. Плату добијају из заједничког лонца, а гљиве и шипке нико не бере.

Након Галића, на чело “Шума РС”, као прелазно рјешење, долази Раденко Лакетић, који је био вршилац дужности директора и након смјене Срђана Љубојевића.

Лакетић је смијењен у априлу 2014.

Милорад Додик је тада изјавио да је Лакетић добро радио и имао позитивне резултате, али да је смијењен “зато што се коалициони договор мора поштовати”.

Тако је за директора именован још један социјалиста, Драган Грабовац, несуђени начелник општине Модрича. Он је смијењен сљедеће, 2015. године, и тада је за вршиоца дужности постављен Ристо Марић, који је за директора предузећа именован у фебруару 2017. године.

Али, ни његово директоровање није било дуга вијека. Марићеву смјену су тражили и радници “Шума РС”, који су га оптуживали за злоупотребе, и дрвопрерађивачи, који су били незадовољни због непоштовања уговора о испоруци дрвета.

Као и у претходним мандатима, ревизорски извјештаји су указивали да је пословање “Шума РС” и за вријеме Марићевог руковођења било пуно неправилности.

Недавно је Основни суд у Теслићу потврдио оптужницу против Марића, којом се он терети да је злоупотребом положаја, као директор, нанио штету “Шумама РС”.

Али, и Марић је тужио своју бившу фирму и – добио спор. “Шуме РС” су дужне да му исплате 71.000 КМ одштете јер је незаконито смијењен.

А актуелни директор “Шума РС” Блашко Каурин, којем је недавно пресуда стигла на наплату, је утврдио да ће ову чорбу, коју је закувао НО, покусати – шумска газдинства.

Каурин је недавно одлучио да се исплата наведених 71.000 КМ “распореди на све организационе дијелове предузећа”.

Након смјене Ристе Марића, на чело “Шума РС” је именован Зоран Стојичић, искусни шумарски инжењер и кадар СНСД, који је раније био један од извршних директора у овом јавном предузећу.

И он је кубурио са мањком новца и вишком радника. Смијењен је у априлу 2019. када је за в.д. директора “Шума РС” именован социјалиста Славен Гојковић.

Али, Стојичић је остао у управи као Гојковићев замјеник, а неки тврде и као владар из сјенке.

– Стојичић је ставио све под своју шапу, Гојковића се не пита ни гдје се луг истреса – прокоментарисао је прије 5 година један шумар.

Да ли је тако и данас? Можда. Након што је, у марту ове године, Славен Гојковић поднио оставку из “здравствених разлога” на његово мјесто је именован, опет социјалиста, Блашко Каурин.

Каурин је од Гојковића наслиједио не само минус у каси и вишак људи на платном списку, него и замјеника – Зорана Стојичића.

Каурин није из шумарске струке и до доласка на чело “Шума РС” никад није радио у овој бранши.

Недавно је Надзорни одбор “Шума РС” смијенио цијелу управу овог предузећа, али су поново именовали Блашка Каурина за в.д. директора. Са Каурином је у кабинету остао и Стојичић.

Истовремено је, како рече ресорни министар Саво Минић, “руководство Републике Српске” одлучило да се формира посебан тим за опоравак “Шума РС” и санацију губитака.

На челу тог тима је Раденко Лакетић, дугогодишњи руководилац: раније вршилац дужности директора “Шума РС”, а већ годинама помоћник министра за ресор шумарства.

Он би требало да се за опоравак шума бори заједно са управом и, наравно, Надзорним одбором, који годинама у истом саставу доноси кључне одлуке у посрнулом губиташу.

Дакле, године пролазе, губици расту, проблеми се гомилају, “Шуме РС” тону, директори и министри се мијењају, само њих троје остају: Раденко Лакетић, Зоран Стојичић и Биљана Марковић.

И управо овај трилинг, који у шумарству одлучује већ годинама, добио је задатак да “Шуме Републике Српске” исчупа из чабра.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име