Свима нам се то дешавало – неко изговори увредљив коментар, игнорише наша осјећања или стално користи нашу љубазност, а ми преко тога прелазимо мислећи да није вриједно сукоба или да ће се ствари промијенити.
Али, истина је да ако толеришемо да се према нама некоректно понашају то временом смањује нашу вриједност и самопоштовање. Ако стално оправдавамо о прихватамо нечије лоше понашање, вријеме је да размислимо и престанемо друге да стављамо на прво мјесто по цијену сопственог достојанства.
Константно непоштовање нашег времена
Вријеме је један од наших највреднијих ресурса.
Ако људи стално касне, отказују планове и договоре у посљедњем тренутку или очекују да будемо доступни под њиховим условима без обзира на наш распоред, то је јасан знак непоштовања.
Када толеришемо овакво понашање, шаљемо поруку да је наше вријеме мање вриједно од њиховог. То је прикривени облик непоштовања који временом може суптилно да подрива наше самопоштовање.
Наравно, свима може да се деси да закасне или да им се изненада поремети распоред. Живот може бити непредвидив и понекад се ствари дешавају ван наше контроле. Али када непоштовање нашег времена постане образац нечијег понашања, важно је да се са тим суочимо.
Игнорисање наших осјец́ања и искустава
Сви имамо јединствено виђење ствари и становиште које обликују наша индивидуална искуства и емоције. Аутентични односи поштују ову разноликост и стварају сигуран простор за отворен разговор с поштовањем.
Међутим, када неко игнорише или омаловажава наша осјец́ања, то је знак непоштовања нашег личног искуства. Ако неко не схвата озбиљно нашу бригу и каже да смо „превише осјетљиви“, да „претјерујемо“ или да омаловажава наша достигнуц́а, можемо да се осјец́амо малим и неважним. Овакве ствари могу да нас натјерају да преиспитујемо сопствену вриједност, да почнемо да сумњамо у себе и тиме подривамо самопоштовање.
Важно је да увијек имамо на уму да су наша осјећања валидна и важна. Развијамо се када имамо храбрости да се суочимо са овим ситуацијама и заузмемо се и боримо за себе.
Вербално или емоционално злостављање
Поштовање је основа сваке здраве везе. Када га нема, веза се погоршава, остављајуц́и простора за штетно понашање као што је вербално или емоционално злостављање. То може имати различите облике као што су омаловажавајуц́и коментари, манипулација, сталне критике или чак отворене увреде.
Злостављање никада није прихватљиво. Оно је штетно за наш осјец́ај сопствене вриједности и може створити токсично окружење које гуши лични раст и срец́у. Важно је да препознамо ове знаке и да одмах дјелујемо. Само ми сами имамо моц́ да обликујемо свој живот и односе.
Непоштовање наших граница
Границе су неопходне за одржавање нашег менталног и емоционалног благостања. Помажу нам да дефинишемо своју индивидуалност, заштитимо свој лични простор и његујемо здраве односе. Када неко стално прелази ове границе, то није само знак непоштовања већ директно кршење нашег личног простора и вриједности.
Ово се може манифестовати на много начина, од прелажења преко наших одлука до игнорисања наше потребе за личним простором или временом. Због оваквог понашања можемо да се осјец́амо беспомоћно и недовољно поштовано, што током времена нарушава наше самопоштовање.
Важно је да овај образац понашања препознамо и директно се с њим суочимо. Ако се боримо за своје границе то не значи да смо тврдоглави или нељубазни. Ријеч је о поштовању наше сопствене вриједности и о томе да желимо да обезбједимо да и други то исто чине.
Стална негативност и критика
Живјети аутентичан живот значи прихватање позитивност и његовати начин размишљања који се фокусира на рјешења, а не на проблеме.
Али када смо окружени људима који су непрестано негативни или нас непрекидно критикују, то може да почне да нарушава наше самопоштовање. То су обично људи који увијек виде чашу као полупразну или они који константно указују на наше мане без давања било какве конструктивне повратне информације. Ова константна негативност може створити токсично окружење које нарушава наше самопоштовање и омета наш раст.
Иако је важно бити отворен за повратне информације и самоусавршавање, стална критика без икакве позитиве потврде може бити штетна.
Недостатак подршке за наше снове и циљеве
Сви имамо снове и амбиције, циљеве којима тежимо. На путу ка постизању ових циљева, важно је да се окружимо људима који вјерују у нас и подржавају наша настојања. Међутим, ако неко константно подрива наше снове или омаловажава наше циљеве, то много говори о њиховом поштовању према нама.
Иако је здраво имати различита мишљења, постоји разлика између конструктивне критике и очигледног игнорисања наших тежњи. Наши снови и циљеви саставни су дио онога што јесмо. Ако неко није у стању да их подржи или барем поштује, можда је вријеме да се запитамо да ли нас заиста поштује.
Не цијене наше мишљење
Дијалог и размјена идеја чине окосницу сваке здраве везе. Ако неко константно одбацује наша мишљења или ставове, то је јасан показатељ недостатка поштовања према нама.
Овакво понашање може се манифестовати на много начина – прекидају нас у разговорима, игноришу наше сугестије или доносе одлуке без консултација с нама.
Наше мисли и идеје имају вриједност. Зато је важно да инсистирамо на свом праву да их изразимо и да очекујемо да и други то поштују.
Не извињавају се и не прихватају своје грешке
Сви правимо грешке – то је дио људске природе. Међутим, ако неко упорно одбија да се извини или прихвати своје грешке, то је знак непоштовања према нама. Било да је у питању мали превид или значајна грешка, признавање грешке основни је елемент поштовања и повјерења у било којој вези.
Немојте толерисати људе који одбијају да признају своје грешке – то омета раст, подстиче огорченост и нарушава самопоштовање.
Узимају више него што дају
Сваки однос своди се на давање и узимање. Када неко стално узима више него што даје, било да је у питању вријеме, емоционална подршка или ресурси, можемо да се осјећамо исцрпљено и недовољно цијењено. Ова врста неравнотеже није само нефер, то је непоштовање. То шаље поруку да су наше потребе и доприноси мање важни од њихових.
Пут ка самопоштовању је дубоко личан. Ријеч је о препознавању и потврђивању наше инхерентне вриједности, постављању граница и одбијању да толеришемо понашања која подривају наше достојанство. Постоје бројни знаци непоштовања који временом суптилно могу нарушити наше самопоштовање и наш осјец́ај сопствене вриједности. Али, кључ за врац́ање самопоштовања лежи у нама, преноси Телеграф.