Стручњаци су издали упозорење да многе жене занемарују важан симптом срчаног удара који је разлог смрти све већег броја жена.

Већина особа као главни знак срчаног удара осјећа бол у грудима, али осећај горушице, тескоба и тзв. „чудни окрети“ у желуцу такође су врло чести.

С обзиром на то да се такви симптоми чине безопасни, многе жене неретко не потраже помоћ лекара.

Када гутате, појас мишића око дна једњака се опушта како би омогућио да храна и вода путују доле, у желудац.

Након тога, мишићи су се поновно затегну. Ако се доњи део једњака абнормално опусти или ослаби, желудачна киселина може тећи натраг према грлу (рефлукс киселине) узрокујући осећај горушице.

Истраживање објављено у часопису Circulation открило је да су пробавне сметње чест симптом код жена у месецу који је претходио срчаном удару.

Око 39 одсто испитаница објаснило је да су осећале нелагоду пре срчаног удара, али пробавне сметње нису биле карактеристичне за време удара.

Пробавне сметње се могу односити на бол или нелагоду у горњем делу стомака (диспепсија) или осећај пецкања иза прсне кости (горушица), објаснили су из Националне здравствене службе.

„Садашњи опис ‘типичних’ срчаних симптома темељи се првенствено на искуству белих средовечних мушкараца“, открили су истраживачи.

Због тога је дошло до неспоразума између лекара и пацијената, што је резултирало погрешном дијагнозом или одгађањем лекарског прегледа.

Истраживачи су додали да је између 85 до 90 одсто жена осетило неколико различитих симптома месец дана пре срчаног удара, попут неуобичајеног умора, проблема са спавањем, краткоће даха, лоше пробаве и анксиозности.

За време самог срчаног удара, испитанице су биле кратког даха и слабе, али су осећале и умор, вртоглавицу и облио их је хладан зној.

Жене имају 50 одсто више шансе да ће добити погрешну дијагнозу срчаних проблема него мушкарци, рекли су из Британске организације за срце.

Постоји неколико начина како да се смањи ризик од појаве срчаног удара, као што су активан начин живота, здрава исхрана, смањена конзумација алкохола као и контрола високог крвног притиска и шећера у крви.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име