Стање у „Шумама Српске“ никада није било горе. Прво полугодиште 2024. године ово јавно предузеће завршило је у минусу од три милиона марака, чиме се акумулирани губитак попао на вртоглавих 130 милиона марака. Као могуће рјешење наводи се могућност приватизације, али радници поручују да то никада неће дозволити.

Због злоупотребе службеног положаја у шумским газдинствима крајем августа ухапшен је бивши директор „Шума Српске“ Славен Гојковић, директор ШГ „Романија Соколац“ Страхиња Башевић и три бивша директора шумских газдинстава. Хапшења и наводна борба против криминала у Шумама Српске за предсједника ПДП-а Бранислава Бореновића је сумњива и неискрена.

„Да ли је то била нека предизборна кампања да се покуша представити да се води борба против корупције и криминала, а у суштини су ти људи након неколико дана пуштени да се бране са слободе. То је била вијест неколико дана и све је одједном заћутало. Зато ја не вјерујем до краја ни правосуђу, а наравно никако не вјерујем ни владајућим структурама које користе тај моменат да представе грађанима да нико није недодирљив“, објашњава Бореновић.

Из СНСД-а трвде да су хапшења њихових функционера „намјештаљка“ како би се нарушио интегритат ове странке пред изборе. Ово не би био први пут да СНСД јавност покушава да обмане наводном борбом против криминала. До сада нико није одговарао, зашто би сада било другачије, пита се Бореновић.

„И бивши премијер Џомбић није одговарао и сносио санкције када је у питању давање кредита „Енерголинији“. Нико из владајућих структура није доживио правосудни епилог и завршио у затвору. Никада та оптужница није дошла до крајњег епилога и нико није сносио оптужнице за оно што су урадили“, каже Бореновић.

Криминал у Шумама Српске довео је до најлошијих резултата у пословању од настанка овог предузећа. Од средине 2023. године половина газдинстава налази се у суноврату и плате касне радницима и до пет мјесеци.

„Таквих газдинстава има око 11 тренутно којима плате касне од 2 до 5 мјесеци. Већ у посљедња два мјесеца почиње да посустају и друга газдинства, гдје и њима почињу да касне плате. Нас то све забрињава не само због плата, већ се питамо куда иде овај воз“, каже Владо Павловић, предсједник Синдиката шумарства, прераде дрвета и папира Републике Српске.

Као једно од рјешења за катастрофално стање у које је Шумаме Српске довела партократијска политика владајућих странака наводи се могућност приватизације и давања шума под концесије.

„Таквим радњама прибјегавају друштва која су најсиромашнија. Што се тиче европских простора то нико не даје на концесију. То је чиста пропаст. Ми смо имали једно негативно искуство на релацији између Билеће, Љубиња и Требиња гдје су три одјељења дата на концесију. Ту више шуме није било, све је посјечено, а на крају се као случајно десио пожар“, присјећа се Павловић.

Дати шуме под концесију био би злочин, каже Павловић и поручује да радници овог јавног предузећа никада неће дозволити да стољетне шуме буду посјечене зарад интереса уског круга људи.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име