Сектор за утврђивање поријекла имовине и посебног пореза Пореске управе Републике Српске (ПУРС), формиран прошле године мотри на 1.450 особа чије богатство енормно расте.
Наиме, утврђено је да су у три узастопне календарске године, имали увећање вриједности имовине за више од 300.000 КМ, са чиме су створене законске претпоставке за претходни поступак којим ће бити обухваћен дио њих.
„Пореска управа РС је од почетка рада Сектора обрадила податке о имовини и приходима за око 788.000 физичких лица, те је од тог броја у фази анализе ризика идентификовала 1.450 физичких лица за које је утврђено да су у највише три узастопне календарске године, имала увећање вриједности имовине за више од 300.000 КМ. Од укупног броја идентификованих физичких лица код којих је утврђен овај несразмјер, издвојен је дио њих код којих ће бити проведена фаза провјере, а то је претходни поступак“, казали су у ПУРС за КАПИТАЛ.
Навели су да тај поступак подразумијева дуг и комплексан рад како би се што потпуније и тачније утврдиле све битне чињенице.
“У претходном поступку врши се верификација расположивих података за физичко лице које је издвојено у поступку анализе ризика и прикупљају се додатни подаци. Истовремено, прибављају се и подаци о имовини физичког лица које посједује у иностранству”, наводе у они.
Уколико се у тој фази утврди да постоји разлика између увећања имовине и пријављених прихода, креће се у контролу.
“Пореска управа ће о коначним резултатима контрола утврђивања поријекла имовине благовремено информисати јавност, поштујући, наравно одредбе позитивних законских прописа који регулишу начине информисања јавности о овим врстама информација и личним подацима физичких лица-резидената Републике Српске”, речено је из ПУРС-а.
Иначе, Закон о утврђивању поријекла имовине и посебног пореза на имовину ступио је на снагу у фебруару 2023. године, након чега је формиран Сектор за утврђивање поријекла имовине и посебног пореза на чијем је челу Жељко Вучић који је претходно био начелник бањалучког подручног центра Пореске управе.
Од почетка рада Сектор је обрадио податке о имовини и приходима за око 788.000 физичких лица.
По закону, терет доказивања повећања имовине у односу на приходе је на Пореској управи, док је на физичком лицу терет доказивања начина стицања имовине.
Приликом утврђивања поријекла и вриједности имовине гледају се некретнине, возила, хартије од вриједности, удјели у предузећима, новац, штедња али и криптовалуте те право интелектуалне својине.
Уколико се утврди посебан порез, он се плаћа по стопи од 75 одсто на основицу утврђену у складу са овим законом, а уколико је имовина стечена на незаконит начин о томе се обавјештавају правосудни органи.