Замислите овце или јагњад како прескачу ограду, пребројите их и заспаћете. Мора да сте једном добили овај савет. Али коме је то уопште пало на памет и зашто овце?

Прича иде овако, али се не зна да ли је истинита. Наводно, тако су средњовековни пастири, сами и недељама без људског друштва, сваке ноц́и успевали да утону у сан – пребројали су своје овце док им се очи не склопе.

Оно што је познато јесте да је концепт бројања оваца за помоћ при несаници толико стар да се помиње у компилацији кратких прича из 13. века под називом „Cento Novelle Antiche“, преноси CNN.

Помаже ли бројање оваца?

Постоји студија из 2002. године која је тестирала ову теорију иако то није била поента истраживања у почетку.

Њено истраживање поделило је 50 људи у три групе. Први нису добили упутства како да заспу, осталима је речено да се одврате од својих мисли на било који начин. Трец́а група је добила инструкције да изврши задатак са сликама, као што је сец́ање на ливаду, водопад, одмор или летње поподне на сунцу.

Они који су користили слике изјавили су да су заспали много брже од друге две групе и оценили су своје мисли и бриге као мање непријатне и узнемирујуц́е од оних у другим групама.

Иако заправо није проучавала бројање оваца као начин за превазилажење несанице (и није свесна других студија које јесу), Харви има мишљење засновано на годинама проведеним као специјалиста за спавање.

Шта може помоћи?

Постоје научно доказани начини да вам помогнете да разбистрите ум и лакше заспите. Више од 20 година касније, употреба маште је и даље најбољи савет, саветује Харви. Ево њених других препорука:

Замислите опуштање: Визуелизација пријатног и привлачног окружења делује за многе људе и најуспешније је када је укључено свих пет чула.

Покушајте да своју менталну слику учините што живописнијом тако што ц́ете се запитати шта видите, чујете, миришете и, ако је применљиво, укусите, рекла је.

Захвалност: Познато по подстицању осец́аја срец́е, бројање ваших благослова је такође добар начин да се опустите и спавате, према истраживању.

Харви предлаже да размислите о три ствари у свом животу на којима сте захвални и да их кажете пре спавања.

„Запамтите шта се догодило, како сте се осец́али и отпустите та добра осец́ања да бисте заспали“, рекла је Харви.

Следец́а три предлога је најбоље урадити пре него што вам глава удари о јастук и требало би да се усредсредите на контролу бриге и мисли које се понављају.

Решавање проблема: Нађите времена пре него што легнете да узмете оловку и направите две колоне на листу папира. Означите врх једне колоне са „забринутост“, а другу са „решење“.

Размишљајући о могуц́им решењима проблема пре спавања, спречиц́ете да ваш ум падне у „петљу“ која се понавља када одете на спавање.

Вођење дневника: Записивање ствари не мора да се фокусира на решавање проблема, иако би могло. То може бити место за бележење захвалности и свакодневних успомена које касније желите да вратите – или само начин да се изразите.

Време за бригу: Нисте природни писац? Па, можете одвојити неколико сати пре спавања да се само бринете и (надамо се) смислите решења. Може вас избацити из главе пре него што глава удари о јастук, омогуц́авајуц́и вам да спавате без бројања оваца. Шта може помоц́и?

„Постоје научно доказани начини да вам помогнете да разбистрите ум и лакше заспите. Више од 20 година касније, употреба маште је и даље најбољи савет“, саветује Харви. Ево њених других препорука: