Српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић рекла је да је затварање рачуна у банкама лицима која су на листи санкционисаних од САД ствар силе и иживљавања јер, према правилима УН, чак и они који су санкционисани увијек имају право на егзистенцију, а један од видова да остварите то право јесте да примате своју плату.
Цвијановићева је рекла да свако има права да захтијева да се његова људска права остваре на прописан начин, па и они којима је онемогућено да због санкција дођу до својих зарада.
Према њеним ријечима, ускраћена су људска права – односно право на егзистенцију јер неко хоће да вас натјера да мислите и говорите другачије и да вам покаже да више води рачуна о БиХ него ви.
Тиме се, каже, крши неколико закона и неко ко вам заговара право уствари стално продукује неправо, односно неко ко вам нон стоп прича о људским правима – уствари вам ускраћује људска права.
„То је брутално. Немате право то да радите“, нагласила је Цвијановићева и додала да неко ко деценијама прича о људским правима, иста ускраћује.
Она је истакла и да је познати адвокат рекао да никоме не можете ускратити право на живот и егзистенцију.
„Неко је натјерао наше банке да нам то ускрате силом и обијешћу, немогућношћу и одсуством визије да се неке ствари рјешавају, него се то чини на бруталан начин и људима се ускраћује једно од основних људских права“, рекла је Цвијановићева за „Уна“ телевизију.
Цвијановићева је навела да санкционисани имају начин да дођу до својих зарада, али је додала да остаје чињеница да су они који су тумачили своја правила, ОФАК-ова правила из САД, натјерали друге да крше људска права.
Према њеним ријечима, у Српској и БиХ знају шта је демократија.
„Демократија је да онај кога су изабрали грађани представља те грађане, у њихово име доноси одлуку и тестира свој рад на демократским изборима. Све смо то прошли. Значи нема мјеста за неког странца, јер то није демократија. Па није ни ово, да малтретирате банке и пријетите им да ћете им пореметити коресподенцију са банкама у Европи и свијету, јер извршавају оно што је законска обавеза и не ускраћују нама људска права. Они нас не уче демократији већ о томе шта је сила и бруталност, те да још више постанемо самосвјесни и да чврсто управљамо процесима у оквиру наших демократских институција„, рекла је Цвијановићева.
Говорећи о предстојећим европским изборима, Цвијановићева је нагласила да ће они сигурно бити демократски, док „не дају да то буде и у БиХ, гдје дође неки странац који креира изборна правила као неки пилот пројекат“.
„Па онда прави дискриминацију и неравноправност између локалних заједница јер ће избори бити у једној општини на један, а у другој на други начин спроведени. Имам утисак да се мора оправдати новац уложен у опрему, па се то ради и због тога“, навела је она.
Цвијановићева је нагласила да би на европским изборима могла да расте „десна страна“ и да би то могло да утиче на одређене процесе.
„Коначно смо та кретања и видјели на нивоу неких држава чланица ЕУ које ће са садашњим националним владама бити ти који ће креирати одређена рјешења. Неки су се већ кандидовали за неке позиције, као што је то случај Урсуле фон дер Лајен“, навела је она.
Цвијановићева је нагласила да нема нека посебна очекивања од ових избора, али да би вољела да у Европском парламенту сједе људи који имају реалнију слику о БиХ и Балкану, као и о континенту на којем живе.
„Видјећемо како ће бити сложена Европска комисија послије избора. Европу чека тежак период и било би добро да у њеним институцијама сједе рационални и озбиљни људи да би одговорили на велике изазове који их чекају“, навела је Цвијановићева.