Друштвене мреже могу да имају „изузетно штетне ефекте“ на ментално здравље дјеце и адолесцената, упозорио је главни амерички љекар, позивајући технолошке гиганте да предузму акцију.
Пролазимо кроз националну кризу менталног здравља младих и бојим се да су друштвени медији главни покретач ове кризе – нешто на шта хитно морамо да реагујемо – упозорава Вивек Мурти.
Потребно је више истраживања да би се “боље разумјели ефекти друштвених медија“ на младе, али “много доказа“ потврђује да то може имати негативне последице, каже он. Истраживања су утврдила везу између коришћења друштвених мрежа и појаве симптома депресије. Присиљавајући тинејџере да се пореде, ове платформе могу ослабити њихово самопоштовање, каже Вивек Мурти.
“Треба увести минималну старосну доб“
– Младе дјевојке су рањивије од дјечака. Коришћење ових платформи их више него дјечаке излаже сајбер малтретирању или чак развијању поремећаја у исхрани, према истраживању које је цитирао Вивек Мурти. Сви млади могу бити изложени и опасним садржајима, који осликавају, на примјер, насилне или сексуалне радње – каже он.
Технолошке компаније треба да наметну “минимални узраст“ за дјецу која желе да се придруже њиховим друштвеним мрежама и креирају подразумијевана подешавања која боље штите њихову приватност, нагласио је Мурти. До 95 одсто младих Американаца старости од 13 до 17 година каже да користи друштвену мрежу, а трећина је користи “скоро стално”, према истраживачком центру Пев.
Монтана је забранила ТикТок
Друштвене мреже и њихов утицај на младе забрињавају у САД. Монтана је прошле недјеље усвојила закон о забрани апликације ТикТок сљедеће године, поставши прва америчка држава која је то учинила.
Поред проблема са подацима и дезинформацијама, локални званичници су критиковали платформу и због штетног утицаја на ментално здравље најмлађих. У марту, Јута је усвојила закон којим се од друштвених мрежа захтјева да добију сагласност родитеља прије него што дозволе малољетницима да приступе њиховим платформама, преноси Б92.