Влада Српске прогласила је Црвене стене на Романији спомеником природе, чиме је то подручје стављено под заштиту ради очувања атрактивних геоморфолошких предела.
Пет година откада је Планинарско друштво „Гласинац“ послало надлежнима иницијативу о проглашењу заштићеног подручја парк шуме Романија – локалитет Црвене стене, које се налазе на граници општина Соколац и Пале, тај драгуљ природе коначно је проглашен спомеником природе.
– Споменик природе је мања, неизмењена или делимично измењена природна просторна целина, објекат или појава, препознатљив и јединствен, репрезентативних геолошких, хидрографских, ботаничких и других обележја, као и људским радом формирана ботаничка вредност од научног, естетског или образовног значаја – наводи се у саопштењу Бироа Владе за односе са јавношћу.
Далиборка Крстајић, из ТО Соколац, изјавила је да ће проглашење тог заштићеног подручја свакако унапредити туристичку понуду Сокоца.
– Будући да на Романији и подручју које ће бити под заштитом постоји низ активности на отвореном, свакако ће бити занимљиво место за посету. Заштићена природа постала је прека потреба савременог човека како би смањио свакодневни стрес – изјавила је Крстајићева.
УНАПРЕЂЕЊЕ ТУРИЗМА
Изградња Вија Ферате „Соколов пут“ на локалитету Романије је била додатни разлог за проглашење „Црвених стена“ заштићеним подручјем.
– Виа ферата је направила туристичку дестинацију на локалитету Романије, која ће бити обогаћена и новим адреналинским садржајима, а који ће засигурно обогатити туристичку понуду Источног Сарајева – саопштено је из ТО Града.
Споменик природе „Црвене стене“ простире се на подручју општина Пале и Соколац, у укупној површини од 15,1 хектар, а управљање се поверава предузећу „Шуме РС“, ШГ „Јахорина“ Пале и ШГ „Романија“ Соколац.
У Српској постоје 34 заштићених подручја, чија површина износи 73.038 хектара, а што представља 2,96 одсто територије Српске.