Осигураницима Фонда здравственог осигурања (ФЗО) Републике Српске од сутра, 15. јануара, у апотекама ће на рецепт бити доступне четири нове терапије.

На рецепт моћи ће да се узму лијекови за астму, хроничну опструктивну болест плућа и артеријску хипертензију.

Ови лијекови су уврштени на Листу лијекова који се издају на рецепт, што значи да ће осигураници за њих убудуће издвајати значајно мање новца, а они који су ослобођени плаћања партиципације за лијекове са листе А неће плаћати ништа.

“На листу А су, поред раније доступних терапија за астму, уврштена и два нова лијека за ово обољење. У питању је лијек ‘флутиказон, формотерол’ суспензија за инхалирање за који су студије показале да брже дјелује и има дуже дејство, а његова дугорочна примјена побољшава квалитет живота обољелих”, саопштено је из ФЗО Српске.

Они додају да је тај лијек намијењен одраслима са астмом, као и дјеци старијој од пет година.

“Други лијек који је уврштен на листу А за пацијенте са астмом је ‘индакатерол, мометазон’ прашак за инхалацију. За овај лијек је, такође, утврђено да брже дјелује и да се њиме постиже боља контрола астме. Студије су показале и да примјена ове терапије једном на дан није мање ефикасна у односу на друге лијекове који се примјењујују два пута дневно“, стоји у саопштењу.

Из ФЗО додају да је за хроничну опструктивну болест плућа на листу А уврштен лијек “формотерол” прашак за инхалирање.

“Дејство овог лијека наступа изузетно брзо унутар једног-три минута, а дјелује и до 12 сати након инхалације. У односу на друге на листи доступне лијекове за ово обољење, поменути лијек брже дјелује, те побољшава функцију плућа и смањује симптоме хроничне опструктивне болести плућа”, кажу из ФЗО.

Они додају да је на листу Б лијекова који се издају на рецепт уврштен двокомпонентни лијек “лизиноприл, амлодипине”, који се користи у терапији есенцијалне артеријске хипертензије.

“Дакле, ради се о комбинацији два лијека, а поред комфорности за пацијента јер се узима једном дневно, његова примјена је и економичнија у односу на појединачну примјену два лијека која садржи”, кажу у саопштењу.

Из ФЗО подсјећају да за лијекове са листе Б сви осигураници плаћају доплату у износу од 50 одсто цијене лијека и нико није ослобођен плаћања.

Иначе, само у прошлој години Фонд је на Листу лијекова који се издају на рецепт уврстио 15 нових терапија за више обољења, попут за остеопорозу, улцерозни колитис, епилепсију, артеријску хипертензију, дијететски препарат за бебе и друге.

“Увођењем нових лијекова на листу, Фонд је наставио дугогодишњу праксу да почетком године проширује листу, а са циљем да осигураницима на располагању буде више лијекова у оквиру обавезног здравственог осигурања и да што мање новца издвајају за лијекове”, закључују из ФЗО.