Свако од нас је одговоран за сопствени раст и развој, иако константан рад на себи није лак посао – било да се ради о новој вештини коју желите да савладате, или развоју неког личног квалитета, или промени начина живота. За помоћ се понекад обраћамо професионалцима као што су псохотерапеути, лајфкоучеви, некад књигама из популарне психиогије. Међутим, да бисмо своје ментално здравље држали у равнотежи, често је довољно да себи свакодневно поставимо једноставна, а опет важна питања.
У хаотичном распореду у коме живимо, често заборавимо оно најважније – да уживамо у сваком дану и проведемо га у добром расположењу, пуни енергије и елана. Зато је важно да свој ментални баланс и здравље свакодневно одржавамо у тонусу – питањима, односно дијалогом који ће нам помоћи да сачувамо мотивацију и подстакне да будемо продуктивнији.
Како бисмо испланирали наше време и поставили приоритете на прави начин, тако да нам квалитет живота и ментална стабилност не буду угрожени, важно је да разумемо шта радимо и зашто то радимо, јер без унутрашњег стимуланса не само да је пут ка успеху далеко тежи, већ је и задовољство по завршеном послу мање. Да бисмо избегли беспотребан „празан ход“ и ситуацију у којој губимо компас, важно је да чујемо наше унутрашње „ја“. Управо зато је навика да постављамо себи пет важних питања од кључног значаја.
Шта је оно што обавезно треба данас да урадим? И да ли је то заиста важно?
Планирање текућег дана једнако је важно као и умивање или прање зуба ујутру, јер нас јасан план и идеја о активностима које имамо током дана априори чини продуктивнијим. Како бисмо избегли насумичне активности које нам могу беспотребно одузети време, довољно је да унапред са собом рашчистимо – да ли активности које имамо током дана заиста представљају нешто важно и неопходно. Уколико је одговор да – све је јасно као дан, испланирајте време тако да између њих имате довољно времена за одмор, и само напред!
Како могу себе обрадовати и побринути се о својој менталној равнотежи?
Ма колико год рокова и важних задатака током дана имали, ништа није важније од вашег доброг осећаја и рапсоложења. Како бисте увек били мотивисани и полетни, довољно је да пронађете 10 различитих ствари које позитивно утичу на ваше расположење и сваки дан одвојите време на макар једну активност са тог списка. Не каже се безвезе да је срећа у малим стварима. За подизање расположења и менталне равнотеже, некада су довољне сасвим једноставне ствари, попут топле купке у тишини, шољица омиљеног чаја уз часопис или кратка шетња.
Да ли ме чини срећном оно што радим? И ако не – да ли могу то да променим?
У просеку на послу проводимо 40 часова недељно, стога је од велике важности да јасно разумемо да ли оно што радимо нама доноси срећу. Ако већи део дана осећамо раздражљивост и тензију која омета наше постојање, право је време да се запитамо да ли постоји начин да променимо стање ствари, и можда потражимо алтернативу када је посао у питању. А можда посао и није главни узрочник, можда је само потребно променити компанију и пронаћи неку која ће бити ближа нашим вредностима и у чијем ћемо колективу се осећати пријатније и растерећеније, и где ће личне границе бити јасније дефинисане.
На чему сам данас захвалaн/а?
Као што је планирање незаобилазни део јутарње рутине, тако је вече предодређено за „подвлачење црте“, сабирање утисака од дана који је на измаку и фокусирање на позитивне моменте током дана. На чему смо истински захвални данас? Шта је то због чега смо поносни на себе? Ко нам је поправио дан? Шта смо занимљиво сазнали или научили? Узмите блокче и свако вече запишите одговоре на ова питања . На тај начин ћете ставити фокус на лепе тренутке и инстант побољшати расположење.
Да ли оно што радим данас води ка животу какав желим у перспективи?
Иако звучи можда исувише компликовано и апстрактно, ово питање може нам дати веома јасан и прецизан одговор који нам може помоћи да своју енергију усмеримо на праве ствари. Знате како нас често на разговорима за посао питају „А где себе видите за пет или десет година?“ Ово питање нам заправо служи као оријентир и циљ ка коме треба да тежимо. „Где желим живети? Какву каријеру желим?“ – све су то питања која нам могу дати неки дугорочан циљ, али оно што на свакодневном нивоу треба да се запитамо јесте „А да ли ово што сам данас радио/ла доприноси том главном, дугорочном циљу?“. Тајна доброг менаџмента огледа се у снази воље, дисциплини, али и у јасно дефинисаним циљевима. И зато ако знате шта радите, због чега и за кога, пут ка успеху постаје авантура у којој ћете уживати.