Блештећи гасни џин покривен црвеним облацима снимљен је инструментима на телескопу „Џејмс Веб“, а научници истичу да је прва директна фотографија егзопланете ван нашег соларног система „историјски тренутак за астрономију“.

Прва фотографија егзопланете коју је направио свемирски телескоп „Џејмс Веб“ уједно је прва те врсте икада направљена, јер су астрономи до сада директно снимили тек 20 егзопланета и то само са телескопа базираних на Земљи.

Међутим, због тога што атмосфера наше планете блокира највећи део инфрацрвене светлости, те фотографије су веома слабог квалитета и тешко се распознају детаљи.

Фотографија коју је „Џејмс Веб“ направио је прва фотографија егзопланете која је снимљена уз помоћ инфрацрвене светлости, која чини већи део светлости унутар атмосфере.

Због тога, астрономи могу да распознају много више детаља на фотографији и прецизније одреде масу и температуру, а омогућиће им и да распознају кретање облака.

„Ово је заиста историјски тренутак за астрономију. ‘Џејмс Веб’ ће нам отворити врата да проучавамо планете у много ширем спектру таласних дужина и да подробније проучавамо њихов састав. Моћи ћемо да откријемо и присуство воде“, каже професорка Саша Хинкли са Универзитета Егзетер.

Директно снимање егзопланета је огроман изазов због светлости коју емитује звезда. Фокус последњег посматрања је гасни џин ХИП 65426-б у сазвежђу Кентаур, који је пет до десет пута већи од Јупитера а од Земље је удаљен 385 светлосних година.

Сто пута је удаљенији од своје звезде него што је Земља од Сунца, што омогућава да се лакше распозна. Упркос томе, 10.000 пута је мање светао од своје звезде – нешто слично као када бисте покушали да спазите свица поред светионика на раздаљини од 80 километара.

Најновија посматрања утврдила су да је атомсферска температуре на планети 1.300 степени Целзијуса и да су црвени облаци од силицијума.

„Било би то грозно место за живот“, додала је Хинкли.