Сваке године, најмање 500 дјеце у Српској проживљава развод својих родитеља. Распад породице једно је од најстреснијих искустава, зато се дијете мора увјерити да мајка и отац разлазом не престају бити његови родитељи.

Стварни живот свједочи нам, међутим, да дјеца испаштају због лоших односа мајке и оца након развода, а нека чак и не виђају родитеља са којим више не станују.

На ову лошу праксу упозорили су и из институције Омбудсмана за децу РС, којој највише жалби пристиже управо због повреде права дјетета на контакт и дружење са родитељем са којим не живи. Лани је упућено 126 таквих пријава.

– Редовни контакти дјетета и родитеља са којим дијете не живи, али и контакти са блиским сродницима изузетно су важни за правилан развој и одрастање детета, за његову емоционалну стабилност и осећај прихваћености, што је у бројним својим одлукама потврдио и Европски суд за људска права. Ускраћивање права на контакт, према пракси суда, представља повреду Европске конвенције о људским правима – наводи се у извјештају Омбудсмана за прошлу годину.

Из ове институције још једном су указали на потребу за измјеном Породичног закона РС јер пракса, кажу, нажалост показује да нема ефикасне заштите дјеце, те да се пропусти у раду надлежних служби понављају годинама.

Ова неправда требала би да буде уређена новим Породичним законом, чији је нацрт недавно усвојен, а који се првенствено води најбољим интересом дјетета.

– Подаци из праксе социјалних радника показују да се у доста случајева лични анимозитети између бивших супружника пројектују на дете, па се неријетко дешава да један родитељ спречава виђање другог родитеља са дјецом, због чега смо додатно уредилли ову област и ово питање пренијели у надлежност суда. Родитељ са којим дијете живи сада ће имати обавезу да подстиче одржавање тих контаката или може да се суочи са одузимањем родитељског права – појашњава предсједник радне групе за израду овог закона и професор бањалучког Правног факултета Дарко Радић.

Новина је да ће у Српској по први пут бити уведена и могућност заједничког обављања родитељског права након развода, што одавно постоји у региону.

– Према важећем закону, дјеца се након развода брака повјеравају једном или другом родитељу. Али, ми сада предвиђамо могућност заједничког вршења родитељског права, тамо гдје су односи међу бившим партнерима добри. Они се морају договорити гдје ће бити пребивалиште дјетета, колико ће други родитељ плаћати за издржавање и како ће се одржавати лични односи са дјететом. Ако постоји споразум о овим питањима, преостаје да суд процијени да ли је то у најбољем интересу дјетета и онда они могу заједнички вршити родитељско право и након развода. У случајевима гдје се родитељи нису споразумјели о овим питањима, заједничко вршење родитељског права неће бити могуће – говори он.

Позитиван је помак и што је дјеци омогућено право на слободно изражавање мишљења у свим поступцима и питањима која их се тичу, у зависности од њиховог узраста и зрелости.

Суд је у обавези да дијете саслуша и објасни да ли је његово мишљење узео у разматрање и ако не, зашто.

Новим законом реформишу се и имовински односи између супружника, тако што се уводи институт породичног дома.

У случају развода брака у породичном дому остаје родитељ са којим дете живи.

– То је највећа новина у закону, јер у домаћој правној традицији нисмо имали такав пример овог института. Подаци показују да се вриједнији дијелови имовине, чак и када су у заједничкој својини, уписују као својина мужа, што жене често зна довести у инфериоран положај. Предвиђањем посебних правила за породични дом штитимо интерес дјетета и супружника којем је повјерено вршење родитељског права, односно са којим дијете живи – закључио је Радић.

Нацртом Породичног закона прописан је најнижи и највиши износ издржавања дјетета након развода. Предложено је да минимални износ алиментације по дјетету буде 15 одсто од просјечне плате у Републици Српској, а максимални 50 одсто од укупних мјесечних прихода родитеља, за сву издржавану дјецу.

Према тренутном закону, износ издржавања износи минимално 15, а максимално 50 одсто од плате родитеља.

И ова област мијењаће се новим Породичним законом РС, којим се предвиђа да суд приликом развода брака у истом поступку одлучује са ким ће дијете живјети, о остваривању права дјетета на контакте са другим родитељем, те плаћању издржавања. Право на судску заштиту добиће и дјеца из ванбрачних заједница.

Иста права за ванбрачну дјецу

У Републици Српској прошле године разведено је 1.017 бракова, од чега је у 400 случајева ријеч о паровима који имају једно или више дјеце. Просјечно трајање брака прије развода било је 12,3 године.

Из институције Омбудсмана за дјецу нагласили су да су и саме законске процедуре приликом развода стресне за цијелу породицу.

– Породични закон РС, једини у региону, уређује да суд одлучује о разводу брака и повјеравању дјеце на бригу једном од родитеља, док је у надлежности служби за социјални рад уређење виђања дјетета и родитеља са којим не живи. Таквим законским уређењем родитељи и дјеца пролазе све стресне ситуације, прво у поступку развода пред судом, а онда све поново пред службом за социјални рад ради уређења виђања- истиче се у годишњем извештају.