Упркос тешким временима, руководство Општине Соколац није одустало од давнашње идеје изградње градске куће с тргом на којем ће доминирати споменик патријарху српском Павлу висине осам метара. На реализацији тог значајног пројекта у источном делу Републике Српске, вредног око три и по милиона евра, већ се увелико ради.

Дугогодишњи начелник Сокоца Милован Цицко Бјелица каже да, без обзира на то што идеја превазилази могућности општинске касе, постоји објективна могућност да изградња почне ове године и да све буде завршено у две наредне године. У том смислу он рачуна на разумевање, али и на неопходну финансијску помоћ влада Републике Српске и Србије, о чему је, како напомиње, већ разговарано.

Из Васкршњег издања београдске „Политике“

„Верујем да ће нам Република Српска и Србија, која је и до сада помагала развој наше локалне заједнице, изаћи у сусрет и помоћи да обезбедимо потребна средства и кренемо с реализацијом пројекта који су здушно подржали и сви грађани Сокоца. Очекујемо да помоћ неће изостати ни од свих других којима ћемо се обратити, с обзиром на то да је реч о здању подједнако важном не само за Соколац и Источно Сарајево, већ и за читаву Републику Српску и Српство уопште”, каже Бјелица за „Политику”.

Градска кућа, која би била најрепрезентативнији објекат на територији соколачке општине, биће изграђена у центру Сокоца, у Улици цара Лазара. Планира се да под њеним сводом буде и седиште локалне управе. Унутрашњост здања красило би и богатство експоната из различитих временских периода,  јер ће у тај велелепни објекат бити пресељен и Музеј Гласинца и Романије, у којем су ти експонати до сада чувани. Део простора намењен је за Народну библиотеку, која је у Сокоцу основана далеке 1926. године, као и за спомен собу са свим успоменама на борце с тог подручја пале у последњим ратним сукобима у БиХ.

Премештање спомен-собе у новоизграђену градску кућу, према речима начелника Бјелице, представљало би својеврсну везу са соколачким Војничким спомен-гробљем „Мали Зејтинлик”, које се налази на ободу града.

Оно је вечна кућа безмало 1.000 српских бораца чији су посмртни остаци ексхумирани и пренесени с гробаља у општинама које су до потписивања Дејтонског споразума биле под контролом Војске Републике Српске.

Будући изглед спомен-собе

Сокочани се радују изградњи градске куће, а кад о томе причају обично кажу да су захвални општинској власти што ће им омогућити да под једним кровом имају библиотеку, музеј, мултифункционалну дворану, биоскоп, галерију, спомен-собу и много шта друго.

С посебним задовољством говоре о споменику блаженопочившем патријарху Павлу, који ће, како је пројектом предвиђено, красити трг испред будуће соколачке градске куће, за коју начелник Бјелица воли да каже да је „капитални објекат” и да ће, заједно с манастиром и Војничким гробљем „Мали Зејтинлик”, бити значајан за српску историју.

„То је пројекат који ће Сокоцу, Источном Сарајеву и овом делу Републике Српске дати нову вредност, урбанију димензију, чије културне, духовне и многе друге погодности до краја не схватају ни људи на нашем простору”, каже Бјелица.