На војни аеродром ‘‘Пуковник-пилот Миленко Павловић‘‘ јутрос је између 5:30 и 6:00 слетело више (највероватније 6) тешких транспортних авиона Y-20А Ратног ваздухопловства НР Кине. Њихов лет до батајничког аеродрома могао се пратити на јавним сервисима за праћење летова. Део авиона је након Батајнице слетео на аеродром „Никола Тесла“ ради пуњења горивом и око 9 часова су полетели назад ка Кини.

Највероватније је реч о првом делу испоруке (очекује се још летова) кинеског ракетног система ПВО ФК-3 које је Србија уговорила и платила још 2019, а преговори о овој набавци започели су у НР Кини још 2018. године. Да би РВ и ПВО Војске Србије у овој години могло добити ФК-3 наговестио је крајем јануара министар одбране др Небојша Стефановић приликом обиласка 310. самоходног ракетног дивизиона за противваздухопловна дејства, када је министар нагласио да се ова јединица из Крагујевца припрема за пријем нове технике која ће ускоро стићи у нашу земљу, преноси портал Танго Сикс.

Потом је председник Србије Александар Вучић 19. фебруара на предизборном митину у Мерошини изјавио да “војска ускоро добија једно од најмоћнијих оружија у свету“, а потом два дана касније је прецизирао да ‘‘нешто стиже‘‘ 25. фебруара. Испоруку је највероватније пореметио почетак рата у Украјини који је почео дан раније. Могућу испоруку кинеског система ПВО Вучић је најавио и на митингу у Нишу 30. марта, када је изјавио да ће после избора показати грађанима ново наоружање које је набавила Војска Србије.

Србија ће, барем званично, постати прва држава корисник ФК-3 који представља извозну верзију система ХQ-22. Није још увек познато односно објављено да ли је ПВО Ратне морнарице Тајланда већ добила ове системе, а јуна 2019. године одељење за набавке Ратне морнарице Тајланда издало тендерску документацију за набавку копненог система ПВО средњег домета, и да је највероватније изабран кинески ФК-3, пише портал Танго Сикс.

250. ракетна бригада за противваздухопловна дејства (ПВД) РВ и ПВО Војске Србије је, према писању Балканске безбедносне мреже, већ извршила припрему за пријем нове технике, формирана је нова једница која има већ раније коришћену нумерацију, у питању је нови 2. ракетни дивизион за ПВД. Како је систем ФК-3 намењен ПВО територије, није тешко закључити да ће у наредним годинама овај систем највероватније прво заменити ракетне системе С-125М ‘‘Нева‘‘.

Србија би званично требало да буде први корисник кинеског ракетног система ПВО ФК-3.

До сада такође није званично познато колико система односно батерија или дивизиона је Србија набавила. Поједини медији у Србији су још новембра 2018. године, позивајући се на неиманеоване изворе из српског војног врха, пренели информацију да се набављају ‘‘три система‘‘ за око 200 милиона долара. Незванични саговорник је наводно изјавио да би један такав систем био довољан за одбрану Београда, док би три до пет система могло да покрије читаву територију Србије. Ако бисмо анализрали доступне информације о ракетном систему ФК-3, видели бисмо да је његова основна ватрена јединица батерија, и да обично три батерије чине дивизион.

Председник Србије Александар Вучић је у априлу 2019. године највероватније направио лапсус када је изјавио да се размишљало о ‘‘три батерије које су састављене од по три дивизиона“. Раније је председник у изјавама о набавци наоружања из Кине рекао да би два или три система коштала око 200 милиона долара, уколико се види тендерска документација РМ Тајланда, види се да је споменуто да би један систем (вероватно батерија) коштао око 64 милиона долара, па би око 200 милиона можда било довољно за три батерије.