Насини научници су објавили прелиминарну процену јачине експлозије подводног вулкана код архипелага Тонга.
Ерупција подводног вулкана у близини архипелага Тонга која се десила 15. јануара, била је неколико стотина пута снажнија од атомске бомбе која је бачена на Хирошиму, наводи Наса у свом саопштењу.
Џим Гарвин, научник Насиног Центра за свемирске летове Годар, рекао је да је ерупција вулкана Хунга Тонга која се десила 15. јануара ослободила „стотине пута вец́у механичку енергију од нуклеарне експлозије у Хирошими“, позивајуц́и се на експлозију једне од две атомске бомбе које су Сједињене Државе бациле на Јапан током Другог светског рата.
„Ово је прелиминарна процена, али мислимо да је количина енергије ослобођена ерупцијом била негде између 4 и 18 мегатона ТНТ-а“, рекао је Гарвин, преноси ЦНН.
Поређења ради, научници процењују да је ерупција вулкана СентХеленс 1980. ослободила 24 мегатоне енергије, а Кракатау – један од највец́их вулканских ерупција у историји – која се десила 1883. године, одлободиа 200 мегатона енергије.
Ерупција у близини Тонге избацила је вулкански материјал 40 километара у висину и створила таласе цунамија до 15 метара високе који су погодили делове архипелага, укључујуц́и главно острво.
Вулкански облак се проширио и покрио сва острва у архипелагу (око 170), према речима премијера Тонге, погађајуц́и целокупну популацију која броји више од 100.000 људи.
Ерупција и цунами убили су најмање три особе, уништили стотине домова и оставили острва архипелага Тонга одсечена од света и прекривена густим вулканским пепелом.
Хуманитарне агенције и тонгански политичари упозорили су на потенцијалну несташицу хране након што је пепео уништио усеве, као и воде за пиће.
Први летови бесконтактне помоц́и стигли су у Тонгу прошле недеље, а нација у којој није било заражених корона вирусом предузела је мере предострожности како би спречила ширење вируса.