Брижљив однос према историјском сећању је једна од основа руског јединства, поручио је амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко на церемонији полагања венаца на Гробљу ослободилаца Београда. Он је истакао да ће сарадња у борби против ревизије историје бити једна од тема у разговорима на наредном састанку председника Русије и Србије.
Русија и Србија, према речима Боцан-Харченка, имају одличну сарадњу, не само у области очувања меморијалних споменика, већ и у супротстављању ревизији историје и хероизацији нацизма.
„То се тиче и билатералних односа у различитим областима, па и политичкој. Та тема је увек присутна и у разговорима на највишем нивоу. Очекујемо и сада нови сусрет наших председника где ће бити речи и о тој теми. У том контексту ова конференција ће бити добар допринос дијалогу на највишем, председничком нивоу између Русије и Србије“, навео је Боцан-Харченко у изјави за Спутњик.
У склопу одржавања конференције „Сећање на победника“ венце на Гробљу ослободилаца Београда, поред руског амбасадора, положили су министар без портфеља у Влади Србије Ненад Поповић, као и учесници скупа координатора Бесмртног пука који се по други пут одржава у Београду.
И Србија у борби против ревизије историје
Србија је, према речима руског амбасадора, најбоља земља за одржавање таквог скупа. Указујући на значај конференције, Боцан-Харченко је рекао да је она важна јер је пандемија наметнула извесна ограничења, и поред замаха самог покрета Бесмртног пука који, како је додао, црпе снагу из душевне снаге људе, јер није настао нити се шири по налогу чиновника одозго, него управо на иницијативу људи који се труде да сачувају историјско сећање, како у Русији тако и овде.
„Веома је важно размотрити како даље наставити развој Бесмртног пука у оваквим условима“, оценио је Боцан-Харченко.
Он је такође изнео мишљење да је Бесмртни пук у Србији по томе како је прихваћен, по замаху, размерама, садржају и дубини, одмах иза Русије и земаља Заједнице независних држава.
„Овде у Србији је то прихваћено с невероватном активношћу и невероватном душевном снагом. Да не помињем да је прихваћено и на највишем нивоу, од председника Вучића. Он је подржан и законски и постао је национални покрет, неодвојив од живота савремене Србије и од наших односа“, нагласио је руски амбасадор.
Поповић: Срби и Руси увек били заједно кад је најтеже
Министар Ненад Поповић истакао је да Вечна ватра симболизује вековне односе Србије и Русије и њихово братство, те да су два народа увек били заједно у најтежим тренуцима па је тако и данас.
„ Бесмртни пук има велики значај и за Русе и за Србе, да покажемо да ћемо се увек сећати наших предака који су животе дали да би ми живели али такође и да никад нећемо дозволити ревизију историје. Покушаје у Украјини и неких овде у окружењу, у Хрватској и Албанији да кажу да су жртве били џелати а џелати и жртве ми са Русима никад дозволити нећемо. Историја је само једна: Руси и Срби су победници у Другом светском рату, победили су геноцидну нацистичку Немачку и све оне који су им помагали, и хрватске усташе, и балисте у Албанији и на територији Косово. Али оно што је најважније јесте да смо били заједно тада и да смо заједно и данас“, нагласио је Поповић.
Зато је важно наставити са идејом Бесмртног пука сећајући се наших предака и слободе,а Руси и Срби највише воле слободу и желе сами да одлучују о својој судбини, рекао је Поповић и још једном се захвалио Русији и председнику Путину на подршци коју дају територијалном интегритету Србије али и томе што су у Савету безбедности спречили да Србија и Срби буду проглашени за геноцидне. Србија ће с друге стране, додао је, бити увек највећи пријатељ Русије не само у Европи него и у свету.