Члан Главног одбора СДС-а Милован Бјелица изјавио је Срни након одлуке одлазећег високог представника у БиХ Валентина Инцка да наметне закон о „негирању геноцида“ да политика окупационе двојне монархије никада није напустила ове просторе.

„О каквој држави причамо ако имамо некога ко може да намеће законе? Каква је то сувереност и у односу на кога је БиХ суверена?„, упитао је Бјелица.

Начелник општине Соколац пита како се може ићи напријед и радити на интеграцијама у ЕУ када си протекторат дијела великих сила.

„Као неко ко је лично искусио та назови овлаштења сваки пут се изнова узбурка све у мени када чујем ријечи `одлука високог представника`. Како да наука даје суд о овим темама када се научницима пријети судом?“, рекао је он.

Бјелица је упитао значи ли то да ће правници и историчари из затворских ћелија да објављују научне радове?

Коментаришући Извјештај међународне комисије о Сребреници, Бјелица је напоменуо да је суд судио без истраживања и експертских комисија, али да сматра да овај извјештај касни.

„Република Српска је слобода и потврда права Срба да одлучују о својој будућности на овим просторима“, истакао је он.