На сједници Савјета безбједности УН није изабран високи представник у БиХ јер није било консензуса за његов избор. Русија против именовањa Кристијана Шмита.
Српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик каже да је још једном потврђено да је високи представник у БиХ нелегитиман и да се његовим избором крше одредбе Дејтонског споразума.
Додик каже да Савјет безбједности није изабрао високог представника јер није било консензуса за његов избор, које је по одредбама Анекса 10 Дејтонског мировног споразума једино овлашћено да одлучује о именовању високих представника.
– Не може се говорити о легитимитету високог представника у БиХ којег намећу одређене државе мимо одредаба прописаних Дејтонским споразумом – истакао је Додик.
Именовање Кристијана Шмита за новог високог представника Русија није подржала.
Став најмоћније земље пренио је руски амбасадор у УН Василиј Небензја – избор није легитиман и могао би угрозити све позитивно до сада постигнуто у БиХ.
Истакао је да Управни одбор Савјета за спровођење мира није ништа потврдио, а Савјет безбједности УН није узео у обзир ставове Русије и БиХ у вези с овим питањем.
– Именовање није легитимно, нити има политичку подршку за одржавање мира, водиће у хаос и уништиће све позитивно у посљедњих 25 година. Јесмо ли хтјели овај сценарио кад смо потписали Дејтон? – нагласио је Небензја.
Без овлашћења Савјету безбједности обратила се министарка иностраних послова у Савјету министара Бисера Турковић.
Знао је то и амбасадор Русије који је истакао да она нема законито право да говори у име сва три народа у БиХ, већ да износи лично мишљење.
– Добили смо писмо предсједавајућег Предсједништва БиХ Милорада Додика у којем се наводи да немате законито право да говорите у име свих страна – рекао је Небензја.
– Не желим да дајем одговоре на Ваша лична питања. Али ако ми докажете да говорите под овлашћењем министра Лаврова, онда ћу Вам рећи да све што ја говорим је засновано на стратешким документима – изјавила је Турковићева.
Још једна нелогичност Бисере Турковић. У Сарајеву бошњачки политичари одбијају да се састану са шефом руске дипломатије, а усред Њујорка потпуно неовлашћено износи ставове своје политичке партије.
Због тога је и руски амбасадор у Савјету безбједности на њене провокације умио да одговори.
– Све што говорим је званични став Руске федерације, а овластио ме је предсједник Владимир Путин – нагласио је Небензја.
За Додика је антиуставно понашање Бисере Турковић пред Савјетом безбједности. Тиме је деградирала Предсједништво БиХ, док је његова Уставом загарантована позиција уништена.
– Бисера Турковић ни пред Савјетом безбједности УН није била министар иностраних послова у Савјету министара, већ изасланик бошњачке политике коју у Предсједништву заступају чак два члана. Госпођа Турковић је, мољакајући за наставак протектората у земљи у којој је министар, превазишла Бисеру која је из свијета доносила урме док су грађани БиХ из Србије добијали вакцине и спасавали голе животе – поручио је Додик.
За америчког представника у Уједињеним нацијама Ричарда Милса довољно је што је Шмита именовао Савјет за спровођење мира и да он може без консензуса у Савјет убезбедности преузети дужност високог представника.
То не мисли кинески амбасадор Генг Шуанг. За Кину нико не треба да се мијеша у унутрашња питања других земаља, укључујући и она која се тичу БиХ.