Након 26 година постојања компанија Амазон је уврстила Босну и Херцеговину на своју листу, чиме је омогућена продаја, али и куповина преко ове највеће продавнице на свијету.
Професорица Економског факултета у Сарајеву Азра Заимовић је подијелила информацију да је за предузетнике у Босни и Херцеговини омогућена продаја на Амазону. Наиме, компанија Амазон је прије двије седмице ревидирала листу дозвољених земаља за регистрацију продавача и сада се на тој листи налази и наша земља.
У највећој онлине трговини на свијету сада се међу 188 земаља налази и Босна и Херцеговина, након што је Амазон додао нових 85 земаља.
Једини начин да продавачи из БиХ продају своје производе на Амазону био је тај да оснују предузеће и у некој од земаља из које је продаја дозвољена. То је свима стварало додатне трошкове и значајно отежавало приступ тржишту.
Омогућена и куповина
Клиx.ба је испробао и открио да је Амазон коначно учинио доступном и куповину већине производа купцима из БиХ, јер је до сада било могуће куповати само одређене производе попут књига и ЦД/ДВД-ова, а од сада су доступни и техника, играчке, одјећа, па чак и храна.
Наравно, достава у БиХ из Америке с Амазон.цом је доста скупља него из Европе са нпр. Амазон.де.
Амазон је америчка компанија са сједиштем у Сетлу. Основао ју је Џеф Безос 1994. године, а покренута је 1995. године и једна је од првих великих компанија које се баве продајом разних производа посредством интернета.
Осим у Сједињеним Америчким Државама, Амазон има своје wеб странице и у Канади, Великој Британији, Њемачкој, Аустрији, Француској, Кини и Јапану.
Амазонов годишњи приход за 2020. годину износио је 386 милијарди долара, што је 37,62 посто више у односу на 2019. годину.
Амазон је годинама у самом врху највећих компанија на свијету, а посебан скок имали су током пандемије корона вируса када је порасла онлине куповина, због чега су најавили запошљавање десетина хиљада нових радника у Америци.